4 infeksionet vaginale më të zakonshme gjatë shtatzanisë

2020-04-10 në ora 23:30

Të gjitha gratë gjatë jetës së tyre mund të përjetojnë infeksione vaginale. Por, gjatë shtatzanisë trupi pëson shumë ndryshime dhe në këtë formë mund të jetë më i prirur të ketë infeksione të shumta.

Më poshtë mund t’i gjeni katër infeksionet më të zakonshme që gratë i kanë gjatë shtatzanisë:

Vaginoza bakteriale

Shenjat:

Shkarkim i bardhë që zakonisht është i hollë në konsistencë

Urinim i dhimbshëm

Kruarje rreth vaginës

Çfarë duhet të dini:

Vaginoza bakteriale, e cila diagnostifikohet me një kontrollë të thjeshtë në zonën vaginale, ndodh kur ka një rritje të baktereve që normalisht jeton në vaginë. Nëse ky infeksion i kruajtjes lihet pa u trajtuar, ai mund të vazhdojë, duke rezultuar në lindje të parakohshme ose peshë të ulët të lindjes. Herë pas here, vaginoza bakteriale largohet vetë por zakonisht mjekohet me antibiotikë.

Infeksioni maja

Shenjat:

Dhimbje dhe kruarje në vaginë

Shkarkim i trashë, i verdhë

Skuqje dhe ënjtje e vaginës

Siklet gjatë seksit

Çfarë duhet të dini:

Falë një rritje të estrogjenit dhe progesteronit, infeksionet e majave janë më të zakonshme gjatë shtatzanisë. Për fat të mirë, ata diagnostifikohen lehtësisht me një kontrollë dhe trajtohen me krem ose ilaçe antifugale. Ju mund të zvogëloni rrezikun tuaj për infeksione nga maja duke ngrënë shpesh kos, duke qëndruar mirë të hidratuar dhe gjum të duhur.

Grupi B Strep

Shenjat:

Zakonisht nuk ka shenja, por disa gra pësojnë infeksione të traktit urinar për shkak të GBS gjë që rezulton me urinim të dhimbshëm.

Çfarë duhet të dini:

Do të testoheni automatikisht për GBS midis 35-37 javësh. Nëse testoni pozitiv, do të iu jepen antibiotikë gjatë lindjes, kështu që nuk e kaloni infeksionin tek fëmija juaj. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë mënyrë për ta parandaluar atë.

Trichomoniasis

Shenjat:

Kruarje, djegie dhe acarim gjatë seksit

Shkarkim i verdhë me erë të keqe

Çfarë duhet të dini:

Trichomoniasis është një sëmundje që transmetohet seksualisht kështu që parandalimi është thelbësor. Provoni të siguroheni që as ju dhe as partneri juaj nuk e keni atë dhe ta kaloni atë tek tjetri. Përdorni prezervativë dhe qëndroni me një partner seksual. Për fat të mirë, trichomonas është një nga sëmundjet më të shërueshme që kërkon vetëm antibiotikë oral. /GazetaShneta/