64 vjeçari diagnostifikohet me kancer të zorrës së trashë, detyrohet ta pijë qumështin nga gjiri i vajzës për shërim

2017-05-02 në ora 16:17

Një baba është duke pirë qumështin e gjirit të vajzës së tij me shpresën se mund të ndihmojë në trajtimin e kancerit të zorrës së tij.

Fred Whitelaw, 64 vjeç, u diagnostikua për herë të parë me sëmundjen në 2015.

Pasi i mbijetoi kancerit, në Prill të vitit të kalar iu rikthye sërish.

E vendosur për të ndihmuar, vajza e tij Jill Turner, filloi të kërkonte terapi alternative për babain e saj, sipas The Sun.

Ajo përfundimisht erdhi në hulumtim se qumështi i gjirit të njeriut mund të ndihmojë në eliminimin e qelizave kanceroze.

Studimet kanë zbuluar se kimikatet në qumështin e gjirit mund të vrasin qelizat kanceroze.

Megjithatë, ende konsiderohet të jetë një trajtim alternativ dhe kushdo që e konsideron atë si një opsion duhet të konsultohet me mjekun e tij së pari, transmeton Gazeta Shneta.

Gjithashtu nuk dihet nëse konsumimi i qumështit si pije – ose ajo sasi e qumështit – do të duhej të kishte efekt.

Jill, 30, lindi djalin e saj, Llewyn, në tetor të vitit të kaluar dhe filloi të lironte më shumë qumësht se sa ishte e nevojshme për të furnizuar babanë e saj me një dozë të përditshme.

Pavarësisht se ishte në mëdyshje në fillim, Fred, i cili tani është në pension, e kuptoi se nuk kishte asgjë për të humbur dhe vendosi ta provonte.

Ai tani e shton atë në kafenën e tij të mëngjesit me shpresën se do ta ndihmojë atë të mundë kancerin e zorrëve./Gazeta Shneta/