9 fakte pse seksi është i mirë për shëndetin tuaj

2017-03-29 në ora 14:08

Seksi ju bën të ndiheni më afër partnerit tuaj, gjithashtu e forcon trupin dhe mendjen tuaj, tha profesoresha e gjinekologjisë në Universitetin e Kolumbisë Dr. Hilda Hutcherson, transmeton Gazeta Shneta.

Doni një lëkurë më të pastër, gjumë më të rehatshëm dhe ulje të stresit? Ndjekni këto këshilla..

1.Nëse ju jeni duke u stresuar për takimin e madh që e keni në ditën e nesërmë, hyni nën jorgan me të dashurin tuaj. Hulumtimet në Universitetit e Skotlandës së Veriut kanë gjetur se njerëzit që bëjnë seks një ose dy javë para një ngjarje stresuese, e kanë menaxhuar stresin më lehtë.

Autorët e studimit dhe profesori i psikologjisë Dr. Stuart Brody tha se lirimi i kemikateve si endorfina dhe oksitoksiona gjatë seksit, e aktivizojnë qendrën e kënaqësisë në trurin tuaj, gjë që ju bën ta largoni ankthin dhe depresionin.

2.Është shumë e jashtëzakonshmë se si ‘shoku poshtë’ mund të ju fus në gjumë. Kjo sepse lirimi i endorfinës e relakson mendjen dhe muskujt tuaj, duke ju shtyes të flini, e tha Dr. Cindy Meston, bashkëautori i “Ëhy Ëomen Have Sex”.

Pasi që përjetoni një orgazmë, niveli i hormonit prolactin që lirohet gjatë gjumit, rritet. Duke e thënë këtë, nëse ju flini gjatë aktit seksual atëherë ju nuk jeni duke e bërë mirë.

3.Nuk ka asnjë arsye që ju ta refuoni partnerin me thënien “kam kokëdhimbje”.

Sasia e madhe e lirimit të hormoneve gjatë orgazmës mund ta cliroj cdo lloj të dhimbjes, si dhimbjen e shpinës apo kokëdhimbjen, tha Dr. Meston. Gjysma e femrave që vuajnë nga migrena, pas një studimi të bërë nga Universiteti i Illinoisit të Jugut – Klinika e kokëdhimbjes, kanë treguar se kanë pasur më pak dhimbje pas klimaksit.

“Lirimi i endorfinës gjatë orgazmës i ngjan morfinës, medicament ky që e lehtëson dhimbjen,” tha Dr. Meston.

4.Nuk ka asgjë tërheqësë për kollitjen ose teshtitjen, por një session ndër jorgan mund t’i largojë këto simptoma.

Një studim i kryer në Universitetin e Ëilkes ne Pensilvani, ka gjetur se njerësit që bëjnë seks një ose dy herë në javë, kanë 30% më shumë sasi të antitrupave të quajtur Imunoglobulina A (igA) sesa njereëzit pasiv.

Këta antitrupa janë të parët që të mbrojnë nga ftohjet dhe gripi, duke i luftuar viruset kur ata hyjnë në trupin tuaj. Ata e lajmërojnë sistemin tuaj imunitar që t’i shkatërrojnë ata.

5.Duke pak e cuditshme, por shkencëtarët kanë treguar se ciftet që duan të bëjnë fëmijë duhet të bëjnë shumë seks para së të fillojnë të provojnë të bëjnë një të tillë.

Universiteti i Adelajdës gjatë një hulumtimi ka gjetur se femrat janë më të prirura të kenë një fëmijë të shëndoshë nëse janë të ekspozuara në spermën e mashkullit para fertilizimit.

Ky ekspozim e mëson sistemin tuaj imunitar që të pranojë fluidet e panjohura dhe të reduktojë mundësinë e infertilitetit ose dështimit të shtatëzansë.

6.“Kur femnat përjetojnë orgazmë, uterusi kontraktohet dhe në atë mënyrë i largon përbërësit që i shkaktojnë ngërrcet,” tha Dr Meston.

Këto kontraktime ju ndihmojnë që të largoni gjakun dhe indet e mbetura të panevojshme më shpejtë dhe cikli juaj menstrual shkurohet në kohë. Një studim i bërë nga Universiteti i Jellë ka gjetur se nëse bëni seks gjatë ciklit menstrual ju mund të zvogëloni mundësinë e endometriosis, një sëmundje ku indet e uterusit rriten jashtë tij dhe shkaktojnë dhimbje të fundit të barkut dhe probleme gjatë seksit.

7.Një sesion i nxehtë në krevat mund t’i djegë 85-250 kalori. Në fakt kardiologët e konsiderojnë një sesion seksi efektiv aq sa vrapimi në pajisje për vrapim. “ Muskujt tuaj të barkut dhe të shpinës, muskujt e prapanicës dhe këmbëvë forcohen gjatë aksionit,” tha Dr. Hutcherson.

8.Ngarkoni kohën tuaj me veprime që ju bëjnë të dukeni fantastike, më të reja dhe e bëjnë fytyrën e lëkurën tuaj të shkëlqejë. Hulumtuesit Skotlandezë kanë treguar se femrat që bëjnë seks katër herë në javë si mesatare, duken që janë dhjetë vjetë më të reja.

Arsyesja: seksi ndihmon në ngritjen e nivelit të estrogjenit dhe hormoneve të treja që e ushqejnë lëkurën tuaj.

9.Një studim grek ka gjetur se sa më shumë që bëni seks aq më pak mundësi keni për kancer të gjirit. Kjo varet nga efektet mbrojtëse të hormoneve oksitoksinë dhe DHEA, që e rrisin nivelin gjatë orgazmës. / Gazeta Shneta /