Benefitet e konsumimit të hurmave në trupin e njeriut

2020-08-09 në ora 14:45

Hurmat janë një ushqim i lashtë dhe tw pasura me plot vitamina e minerale.

Hurmat janë plot minerale, vitamina dhe fitonutrientë përfitues të shëndetit shkruan DailyHealthPost.

Ato përmbajnë bakër, hekur, kalium, magnez, mangan, një mori të vitaminave B, përfshirë vitaminën B6 (piridoksinë), niacin, acidin pantothenik dhe riboflavin, transmeton GazetaShneta.

Ashtu si ushqimet e tjera të shëndetshme të thata, nëse hani hurmat në baza ditore, do të merrni përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore.

Hani hurma: Vetëm 3 në ditë

Një studim i vitit 2003 në veçanti që u botua në Gazetën Ndërkombëtare të Ushqimit, Shkencave dhe Ushqyerit sugjeron që hurmat mund të konsiderohen si një ushqim pothuajse ideal, duke siguruar një gamë të gjerë të ushqyesve thelbësorë dhe përfitimeve të mundshme shëndetësore.

Ky studim arriti në përfundimin se hurmat përmbajnë të paktën 15 minerale, përfshirë selenin, një element për të cilin shumë studiues besojnë tani është një agjent i fuqishëm kundër kancerit dhe një forcues i fuqishëm imunitar.

Humrat janë fibra të tretshme veçanërisht të larta. Fibra e tretshme tërheqin ujë nga trakti juaj tretës.Ironikisht, hurmat janë gjithashtu të dobishme për diarre pasi ato ndihmojnë në balancimin e traktit tuaj tretës./GazetaShneta/