Britani, autoritetet sugjerojnë vendosjen e pacientëve të infektuar me Covid-19 në hotele

2021-01-13 në ora 22:19

Sekretari i Shëndetësisë në Britani, Matt Hancock, ka thënë të mërkurën se autoritetet kanë sugjeruar një plan për vendosjen e pacientëve të infektuar me Covid-19 në hotele.

Ky sugjerim vjen si pasojë e situatës së rënduar në Shërbimin Shëndetësor Kombëtar (NHS) shkruan CNN, transmeton GazetaShneta.

NHS tashmë është duke u përballur me një numër jashtëzakonisht të lartë të pacientëve të infektuar me Covid-19.

Sipas Hancock, ende janë duke u shqyrtuar të gjitha mundësitë dhe në një nga planet e parapara do të respektohet vendimi i pacientit të infektuar.

Tutje, ai tregoi se do ishte alternativë e mirë përzgjedhja e pacientëve të cilët janë në një gjendje të mirë shëndetësore, mirëpo ende nuk janë të gatshëm të shkojnë në shtëpi./GazetaShneta/