Çekët dhe sllovakët synojnë të sjellin masat të reja kufizuese ndaj personave të pavaksinuar

2021-11-21 në ora 22:56

Qeveritë çeke dhe sllovake, miratuan të enjten kufizime të reja për koronavirusin që do të hyjnë në fuqi javën e ardhshme dhe do të synojnë veçanërisht njerëzit e pavaksinuar mes një rritjeje rekord të infeksioneve në të dy vendet fqinje.

Ministri çek i Shëndetësisë, Adam Vojtech, tha se shumica e njerëzve të pavaksinuar nuk do të lejohen më të tregojnë teste negative të koronavirusit për të marrë pjesë në ngjarje publike, për të shkuar në bare dhe restorante, për të vizituar parukeri, muze dhe objekte të ngjashme ose për të përdorur hotele, shkruan burimi AP përcjell Gazeta Shneta.

Vetëm personat që janë vaksinuar ose janë shëruar nga COVID-19 do të mbeten të kualifikuar. Ka përjashtime për adoleshentët e moshës 12 deri në 18 vjeç, njerëzit gjendja mjekësore e të cilëve nuk lejon vaksinimin dhe personat që janë vaksinuar pjesërisht.

Ministri Vojtech, tha se qëllimi i masave që do të hyjnë në fuqi të hënën është të motivojnë njerëzit që të vaksinohen. Masat do të jenë në fuqi deri në fund të shkurtit.

Kryeministri Andrej Babis, tha se qeveria e tij ishte frymëzuar nga masa të ngjashme të vendosura në shtetin gjerman të Bavarisë.

“Situata është serioze dhe ne përsëri u bëjmë thirrje të gjithëve që të vaksinohen”, tha Babis.

Një test negativ do të jetë i mjaftueshëm për vizitorët në spitale dhe shtëpi pleqsh.

Gjithashtu, qeveria po vendos testimin e detyrueshëm për punonjësit e pavaksinuar të të gjitha kompanive një herë në javë. Ata që janë mbi 60 vjeç dhe janë vaksinuar gjithashtu do të duhet të testohen.

Në të njëjtën kohë do të vazhdojë edhe testimet në shkollat ​​fillore dhe të mesme që ishte parashikuar të përfundonin më 29 nëntor.

Njoftimi erdhi pasi numri ditor i Çekisë u rrit në 22,511 raste të reja të martën, duke eklipsuar rekordin e mëparshëm të vendosur më 7 janar me pothuajse 5,000 dhe gati 8,000 më shumë se vetëm një javë më parë. Shkalla e infeksionit të vendit është rritur në 819 raste të reja për 100,000 banorë gjatë shtatë ditëve të fundit, nga 558 një javë më parë.

Në Sllovaki, ata që nuk janë vaksinuar do të ndalohen nga të gjitha dyqanet dhe qendrat tregtare jo thelbësore, duke filluar nga e hëna.

Ata nuk do të lejohen të marrin pjesë në asnjë ngjarje dhe mbledhje publike dhe do t’u kërkohet të testohen dy herë në javë për të shkuar në punë.

Vetëm në pjesët më të goditura të vendit, qendrat e fitnesit dhe Wellness, restorantet dhe hotelet do të jenë të mbyllura për të gjithë.

Kryeministri Eduard Heger i quajti masat “një bllokim për të pavaksinuarit”. Ato duhet të jenë në fuqi për tre javë, por “ne do të reagojmë menjëherë nëse mund të shohim që kufizimet nuk janë efektive,” tha Heger.

Sllovakia, një komb me 5.5 milionë banorë, raportoi 8,342 raste të reja të virusit të martën, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm prej 7,244 të vendosur të premten. Heger tha të enjten disa nga spitalet e vendit tashmë janë mbingarkuar.

Republika Çeke dhe Sllovakia kanë shkallë të vaksinimit nën mesataren e 27 vendeve të Bashkimit Evropian. /Gazeta Shneta/