Dehidratimi tek bebet – Çfarë duhet të dini

2019-09-04 në ora 17:08

Nëse bebi juaj është i ekspozuar ndaj temperaturave ekstreme ose humbet lëngjet për shkak të të vjellave ose diarresë, ai bëhet një kandidat kryesor për dehidrim.

Ky artikull tregon mënyra praktike si mund ta mbroni fëmijën tuaj nga kontraktimi i kësaj gjendje duke lexuar shenjat dhe simptomat dhe gjithashtu të trajtoni dehidratimin ndërsa është akoma i butë thotë Parenting.firstcry.

Të gjithë humbasim ujin nga trupi ynë gjatë ditës në forma të ndryshme d.m.th përmes djersës, urinës, jashtëqitjes dhe lotëve transmeton Gazeta Shneta.

Ky lëng trupor dhe kripërat e tij zëvendësohen përmes lëngjeve që pimë dhe dietës që ndjekim gjatë gjithë ditës, duke na ndihmuar kështu të hidratojmë trupin tonë në nivelet e kërkuara.

Fëmijët mund të humbasin sasi të mëdha të lëngjeve dhe kripërave përmes aktivitetit të zgjatur fizik, brenda ose jashtë, përmes djersës.

Nëse bebi juaj nuk është e mirë dhe ka ethe, diarre ose të vjella, kjo mund të jetë arsyeja e dehidrimit.

Gjithashtu, disa sëmundje mund ta bëjnë më të vështirë për të pirë ujë ose lëngje të tjera që mund të çojnë në dehidrim.

Shenjat dhe simptomat e dehidrimit në foshnjet e porsalindura:

Një shenjë e sigurt e dehidrimit në foshnjet e porsalindura është një zvogëlim i numrit të pelenave të lagura tek fëmijë.

Shenjat dhe simptomat e zakonshme të dehidrimit janë si më poshtë:

Urina e errët dhe me erë, letargji, gjashtë orë ose më shumë pa kaluar urine, buzë të thatë dhe një gojë të zbutur,etje e rritur,pak ose aspak lot, dhimbje koke dhe marramendje.

Ka shumë arsye pse fëmija juaj mund të dehidratohet dhe ato janë si më poshtë:

-Diarre dhe të vjella

Një virus në stomak si gastroenteriti mund të bëjë që bebi juaj të humbasë lëngjet që ndodhin përmes diarresë dhe të vjellave.

-Ethet

Një nga shkaqet më të zakonshme të dehidrimit është një ethe. Ethet do të bëjnë që fëmija juaj të djersitet shumë, gjë që çon në avullim ndërsa trupi ftohet.

– Ulja e konsumit të qumështit dhe lëngjeve të tjera

Nëse bebi juaj ka dhimbje të fytit ose nëse është në procesin e daljes së dhëmbëve, ai mund të refuzojë të ushqehet me gji.

Edhe një hundë e mbushur me sekrecion mund ta ndalojë atë të marrë lëngje dhe kjo mund të çojë në dehidrim.

Nxehtësia e tepërt e trupit

Nëse bebi juaj ka shumë shtresa rrobash ose vendoset në një dhomë të mbushur e të ngrohtë, kjo mund të çojë në humbjen e lëngjeve përmes djersës dhe kështu të bëhet shkak i dehidrimit.

Dehidratimi është një gjendje e zakonshme që prek foshnjet e porsalindura dhe bebet poashtu – nëse adresohet siç duhet kjo gjendje duke mbajtur një orë të ngushtë në simptoma, mund ta parandaloni dhe trajtoni atë gjithashtu në bashkëpunim me pediatrin tuaj./Gazeta Shneta/