Dy maska të thjeshta që eleminojnë përfundimisht yndyrën nga flokët e lyer

2017-02-26 në ora 16:48

Nuk thonë kot se flokët janë gjysma e bukurisë, por për t’i pasur gjithmonë në gjendjen e duhur duhet t’u kushtojmë shumë kujdes.

Flokët me yndyrë janë shumë të bezdisshëm dhe shpesh na detyrojnë t’i lajmë çdo ditë. Por pavarësisht larjes së përditshme (që nuk është aspak e shëndetshme) vazhdojmë të përballemi me po të njëjtin problem të nesërmen.

Living ju vjen në ndihmë, prandaj do ju prezantojmë një maskë shumë praktike për të larguar yndyrën. Kjo maskë ka si përbërës kryesor domaten.

Niveli i lartë i acidit tek domatja ndihmon në balancimin e nivelit të pH-it në kokë, i cili është i rëndësishëm për kontrollin e sekretimit të tepërt të yndyrës.

Përbërësit: Dy domate, 2 lugë gjellë vaj ulliri ekstra të virgjër dhe 2 lugë çaji xhel aloe vera
Në një enë shtoni pak ujë dhe lëreni të vlojë, më pas shtoni domatet për dya tre minuta në mënyrë që të qëroni më lehtësisht cipën e tyre. Kalojini në frulator dhe shtoni vajin e ullirit dhe xhelin e aloe veras derisa të formohet një pastë. Aplikojeni pastën në kokë dhe për 30 minuta. Më pas i lani flokët si zakonisht. Përsëriteni këtë trajtim née herë në javë. Reultati do u befasojë.
Përbërësit : 2 domate, 2 lugë gjelle vaj kastori dhe dy të verdha veze
Ngrohni për pak sekonda vajin e kastorit dhe shtoni gradualisht vezët, por pa i mpiksur. Në fund shtoni domatet e kaluara në rende dhe përzieni të gjithë përbërësit. Pasi të krijohet maska , lyeni flokët me furçë nga maja tek rrënjët dhe mbajeni për 1 orë. Lani fillimisht kokën me ujë të vakët derisa të shpëlani maskën. Më pas përdorni shampo. Ky trajtim shërben po ashtu për të hequr zbokthin.