Foto: Dallimi mes syrit të skuqur të shkaktuar nga një infeksion viral & bakterial tek bebet

2022-06-23 në ora 23:58

Konjuktiviti, është një inflamacion shumë i zakonshëm dhe i trajtueshëm i konjuktivës – një membranë transparente që mbulon pjesën e brendshme të qepallave dhe të bardhët e syve.

Enët e gjakut bëhen më të dukshme kur janë të përflakur, duke i dhënë syrit një ngjyrë trëndafili karakteristike të gjendjes.

Inflamacioni mund të shkaktohet nga një infeksion, një alergjen ose ndonjë irritues tjetër.

Ndërsa, infeksionet bakteriale dhe virale të syrit të kuq janë shumë ngjitëse dhe më prezente në mesin e fëmijëve, shkruan burimi Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Simptomat e syrit të kuq tek bebet:

– Skuqje në të bardhën e syrit dhe buzën e poshtme të qepallës.

– Shkarkim i zymtë.

– Qepallat ose qerpikët me kore.

Telefononi mjekun e fëmijës tuaj sapo të vini re simptomat e syrit të kuq. Është e rëndësishme ta trajtoni atë menjëherë, për të shmangur përhapjen e mikrobeve dhe për të parandaluar komplikimin e rrallë të një infeksioni të qepallës dhe indeve të buta rreth syrit.

Dy nga shkaqet më të shpeshta të syrit të kuq tek bebet janë ato me prejardhje virale dhe bakteriale.

Viruset: Nëse fëmija juaj ka konjuktivit si dhe simptoma të ftohjes, ka shumë të ngjarë që infeksioni të jetë viral. Viruset janë shkaktari më i zakonshëm i konjuktivitit.

viral konjuktivi

Bakteret: Nëse sytë e bebës tuaj prodhojnë një rrjedhje të trashë të verdhë që bën që qepallat të fryhen ose ngjiten së bashku, bakteret si stafilokoku ose streptokoku mund të jenë fajtorët.

bakterial konjuktiviti

Ekziston gjithashtu një formë serioze e konjuktivitit bakterial të quajtur ophthalmia neonatorum që shfaqet tek të porsalindurit të ekspozuar ndaj klamidias ose gonorresë gjatë lindjes. /Gazeta Shneta/