‘Gripi që gati më vrau mua, dhe foshnjën time’

2017-05-25 në ora 18:27

Kjo është historia e lindjes së Tristanit, e treguar nga nëna e tij, Stacey

“Në fund të shtatzënisë sime të dytë, unë isha gjithnjë e më keq nga një e ftohtë”. Jam e sigurtë se ata mendonin se isha vetëm një grua e lodhur nga shtatzënia, sepse kurrë më parë nuk më kontrolluan.”

“Kjo është vetëm një gjë virale, merrni panadol dhe shkoni të pushoni.”, i thonin mjekët asaj, transmeton Gazeta Shneta.

Pavarësisht nga nxehtësia që mbizotëron në vendin tonë, unë nuk mund të ndaloja së dridhuri.

Së fundi, në javën e 39të gjërat po përkeqsoheshin dhe mendova se do të ishte e rrezikshme për mua ta injoroj këtë simptomë, e njihja trupin tim.

Unë thjesht nuk mund të ngrohesha, bëra një dush të ngrohtë, por ende dridhesha. Kur mata temperaturën ishte 41 gradë Celcius.

Energjia ime u zhduk plotësisht, dhe kollitja e mushkërive, e thirra maminë time dhe shpjegova se çfarë po ndodhte. U këshillova që të thërras një ambulancë dhe të hyja menjëherë në spital.

Më në fund, dikush më dëgjonte, dhe fëmija dhe unë ishim duke u kontrolluar.

Spitali me të vërtetë kishte mungesë të stafit. U ndjeva keq për ta, ata po bënin më të mirën që mundën, por gjithashtu isha shumë e dëshpëruar.

Pas gjysmë ore monitorim, mamia u kthye në dhomë dhe më pyeti se sa kohë do të kisha pasur kontraktime të punës.

Më pas më japën ilaçe për të ndaluar kontraktimet e mia. Ajo që ndodhi më pas është mjaft e paqartë, mendoj se më kanë monitoruar, por nuk kam qenë në gjendje të kujtoj ndonjë gjë që po ndodhte dhe më në fund mora pak gjumë.

Tani e di se sa e rrezikshme ishte për mua dhe për fëmijën tim. Çdo lloj grip përkeqësohet nga shtatzënia. Ndryshimet hormonale në sistemin imunitar, zemrën dhe mushkëritë gjatë shtatzënisë bëjnë që gratë shtatzëna (dhe gratë deri në dy javë pas lindjes) janë më të prirura për sëmundje të rënda dhe komplikime nga gripi./Gazeta Shneta/