Ja cilat ushqime të shëndetëshme ju ndihmojnë të kaloni një gjumë të qetë

2021-02-05 në ora 17:08

Gjumi i mirë është i lidhur me të ushqyerit.Të konsumoni ushqime të shëndetëshmë mund të zvogëloj rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuar kronike, të mbaj trurin tuaj të shëndetshëm dhe të rris sistemin imunitar.

Në përgjithësi, rekomandohet që të bëni 7-9 orë gjumë të pandërprerë, por për të pasur një gjumë të mirë, duhet të konsumoni ushqime me lëndë ushqyese shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Bajamet: Janë të shkëlqyeshme dhe të pasura me lëndë ushqyese si fosfor, riboflavin.Ngrënia e bajameve ju ndihmon në uljen e rreziqeve të sëmundjeve kronike.

Çaj kamomil: Çaji kamomil është një çaj i njohur bimor që ofron përfitime shëndetësorë.Çaji kamomil është i njohur që zvogëlon inflamacionin që shpesh con në sëmundje kronike, si kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

 

Kivi: Janë fruta me pak kalori dhe me shumë vlera ushqyese.Kivitë përmbajnë një sasi të mirë folati dhe kaliumi, si dhe minerale.Janë shumë të shëndetshëm pasi zvogëlon inflamacionin dhe ulë kolesterolin tuaj.

Arrat: Arrat janë të bollshme, duke siguruar mbi 19 vitamina dhe minerale, veçanërisht me magnez, fosfor, mangan dhe bakër.Për më tepër, arrat janë një burim i shkëlqyëshëm i yndyrnave të shëndetëshme, duke përfshirë acide yndyrore omega 3 dhe acid linoleic.

Orizi i bardhë: Orizi i bardhë përmban një sasi të mirë të disa vitaminave dhe mineraleve./GazetaShneta/