Java e 10-të e shtatëzanisë, ndryshimet trupore të nënës dhe zhvillimi i fetusit

2020-06-11 në ora 19:08

Në javën e 10-të të shtatzanisë, ju do të afroheni në fund të tremujorit të parë.

10 javë shtatzënë = 2 muaj e 2 javë

Në javën e 10-të,  një fëmijë është i gjatë rreth 3,5–4 centimetra shkruan VeryWellFamily përcjell Gazeta Shneta.

Kjo fazë shënon javën e fundit të bebes suaj si embrion. Disa nga ngjarjet e mahnitshme që ndodhin brenda asaj jete të vogël këtë javë përfshijnë:

-Të gjitha organet kryesore të trupit të foshnjës kanë filluar të formohen.

-Hunda, goja dhe sytë e foshnjës po marrin formë.

-Lulet e dhëmbëve dhe kapakët po bëhen të njohshëm.

-Gishtat dhe gishtërinjtë humbasin pamjen e tyre fillestare dhe zgjatën më shumë për ta marr formën.

-Qepallat vazhdojnë të rriten dhe të mbyllen.

Simptomat tuaja të zakonshme këtë javë

Simptomat tuaja të hershme të shtatzënisë ka të ngjarë të jenë disa nga këto si: të përziera, lodhje, kapsllëk, urinim i shpeshtë.

Për më tepër, çështjet e gjumit si ëndrrat e çuditshme gjithashtu mund të bëjnë pjesë në këtë fazë.

Dhimbje koke mund të shfaqen herë pas here, pavarësisht nëse jeni shtatzënë apo jo.

Por, shtatzënia sjell disa shkaktime shtesë të dhimbjes së kokës, siç janë ndryshimet e hormoneve, mungesa e gjumit, uria ose ndryshimi i humorit./Gazeta Shneta/