Keni nevojë për motivim që të shkoni në shtrat më herët? Hulumtuesit kanë gjetur mënyrën e duhur

2017-04-16 në ora 18:27

Në një studim të ri të botuar në Gazetën europiane të klinikës Nutrition, hulumtuesit gjetën numrin e kalorive të tepërta të konsumuara nga pagjumësia.

Në vitet e fundit, gjumi i duhur është shfaqur si një shtyllë e tretë, së bashku me stërvitjen dhe ushqimin e shëndetshëm, si një mënyrë për të ndihmuar në kontrollin e peshës shkruan Health, transmeton Gazeta Shneta.

Studimet e mëparshme kanë lidhur mungesën e gjumit me obezitetin dhe madje edhe diabetin e tipit 2.

Studiuesit zbuluan se personi me gjumë të privuar konsumonte mesatarisht 385 kalori shtesë në ditë. Futja e 385 kalorive në kontekst, është gati sa një e pesta e nevojave energjetike të një gruaje 30-vjeçare gjatë ditës./Gazeta Shneta/