Këshilla si ta bëni bebin tuaj të flejë rehat në gjumë gjatë dimërit

2020-01-26 në ora 23:25

Ndërsa dimëri vie, një nga shumë gjërat me të cilat po stresoheni mund të përfshijë mënyrën se si do të ruani fëmijën tuaj nga ndikimi i kohës së ftohtë.

Kur flasim për uljen e temperaturave, motin e ftohtë dhe rezultatin përfundimtar të të gjitha llojeve të shqetësimeve – mungesës së gjumit! Është mjaft e ndërlikuar për të siguruar që fëmija juaj të flejë natën e mirë në ditë të rregullta, por moti i ftohtë mund ta bëjë situatën pak më të vështirë për tu trajtuar shkruan FirstCryParenting.

Sidoqoftë, këto këshilla duhet t’ju ndihmojnë të kaloni netët pa gjumë dhe t’u jepni fëmijëve tuaj, komoditetin e kërkuar përcjellur nga Gazeta Shneta.

Mënyra më e mirë për të siguruar që fëmija juaj të fle mirë, pavarësisht nga stina, është të siguroni që ekziston një rutinë e gjumit në vend. Në këtë mënyrë, bebja juaj e di që gjumi  është afër dhe nuk reziston shumë, ndërsa jeni duke u përpjekur ta bëni atë të flejë.

Për të kontrolluar nëse bebja juaj është shumë e ftohtë ndërsa është në gjumë, prekni pjesën e pasme të qafës ose barkun e tij. Nëse këto pjesë duken të ftohta në prekje, fëmija juaj do të ketë nevojë për nxehtësi menjëherë.

Shmangni të gjitha aktivitetet stimuluese afër gjumit

Zhurmat me zë të lartë në TV ose aplikacionet e telefonit celular, shumë drita, lodra të zhurmshme, ushqim që sigurojnë energji – këto janë disa nga shumë gjëra që mund ta mbajnë të vogëlushin tuaj drejtimin dhe funksionimin.

Rreth 2 orë para gjumit, largoni ngadalë secilën nga këto gjëra dhe sigurohuni që gjithçka rreth fëmijës të jetë e qetë, jo ta stimuloni atë.

Përcaktimi i temperaturës së duhur

A e dini se temperatura e brendshme e trupit tuaj luan një rol për t’ju bërë të ndjeheni të përgjumur?

Gjatë mëngjesit temperatura është në nivele të larta, duke ju bërë të ndjeheni mjaft energjikë.

Kjo temperaturë zhytet pak pasdite, duke ju bërë të ndjeheni pak të mërzitur gjatë ditës, dhe shumë më të lodhur pasi perëndon dielli dhe trupi lëshon hormonin melatonin që ju ndihmon të flini.

Është e rëndësishme që temperatura e dhomës që bebja juaj fle e plotëson temperaturën e tij të brendshme, në mënyrë që ai të mos ngrihet dhe të bërtasë në mes të natës duke u ndier shumë i nxehtë ose i ftohtë.

Në sezonin e dimrit, është më mirë të ruani një temperaturë prej rreth 23 deri në 26 gradë celsius në dhomë.

Masazhoni fëmijën tuaj

Përfitimet e një masazhi të mirë për fëmijën tuaj janë të bollshme, por veçanërisht gjatë natës, një masazh relaksues mund ta ndihmojë fëmijën tuaj për të fjetur më shpejt.

-Mos e veshni me shumë shtresa “rroba”

Ndërsa logjika sugjeron që grumbullimi i bebës tuaj në shtresa do ta mbajë atë të ngrohtë, realiteti është ndryshe.

Veshjet e trasha mund të mbinxehin fëmijën tuaj, duke e bërë atë jashtëzakonisht të pakëndshëm.

Nëse e shihni fëmijën tuaj duke djersitur ndërsa fle, kjo do të thotë që ju duhet të zhvisheni nga disa shtresa veshje.

Gjithashtu, sigurohuni që të mos përdorni një batanije të rëndë për ta mbuluar atë.

Dhe në fund, shtrini fëmijën tuaj për të fjetur duke e vendosur në shpinë dhe mos lejoni që ai të shtrihet në bark.

Nëse e ndjeni që bebja juaj është ende shumë e ftohtë gjatë kohës që ai fle, mbajeni pranë jush dhe sigurojini atij ngrohtësinë e trupit tuaj.

Padyshim, nuk ka asgjë si prekja juaj e dashur për të ngushëlluar fëmijën tuaj dhe i dhuroni atij një gjumë të mirë natën! /Gazeta Shneta /