Këto janë shenjat që tregojnë se jeni duke ngrënë sheqer në sasi të tepërta

2017-05-28 në ora 13:28

Shumë njerëz e kuptojnë se janë të varur nga sheqeri, kur gjatë gjithë ditës ata shpesh e gjejnë veten duke kërkuar për diçka të ëmbël dhe ngushëlluese që do t’u jepte atyre një ngritje të vogël. Pra, me të vërtetë duhet të pyesni veten – a jeni duke ngrënë sheqer me sasi të tepërta?

Më poshtë, kemi përgatitur disa prej shenjave që tregojnë se jeni duke marrë sasi të tepërta të sheqerit:

1.Lodhja dhe mungesa e energjisë

Është e drejtë, ndjenja e vazhdueshme e lodhjes është një nga shenjat më të mëdha të konsumimit të tepërt të sheqerit. Ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri mund t’iu japin juve një nxitje të madhe të karbohidrateve dhe përkohësisht ju japin një ndjenjë të rritjes së energjisë, por rënia e energjisë pas disa kohësh është me të vërtetë shqetësuese. Ndoshta është koha të ri-ekzaminoni dietën tuaj!

2.Gripa të shpeshtë 

Nëse e vëreni veten duke u sëmurë më shpesh sesa zakonisht, kjo mund të jetë për shkak të sheqerit të tepërt në dietën tuaj. Shumë sheqer mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar, duke e bërë aftësinë natyrore të trupit tuaj për të luftuar ftohjet, viruset e gripit dhe madje edhe sëmundjet kronike më të dobëta se sa që do ishin, transmeton Gazeta Shneta.

3.Probleme me lëkurë dhe shputa të këmbëve

Sheqeri ka një efekt inflamator në trup dhe mund të kontribuojë në problemet e lëkurës inflamatore. E pra, kjo do të thotë se nëse e vëreni veten duke vuajtur nga puçrrat e fytyre, rosacea, ekzema, apo edhe vetëm yndyra e tepruar ose thatësia, sheqeri mund të jetë fajtorë.

Sheqeri gjithashtu mund të ketë një efekt nxitës në këmbët tuaja. Ky inflamacion mund të shfaqet në këmbën tuaj si inflamator i shputës, që shkakton dhimbje në brezin e trashë të indeve duke kalar në pjesën e poshtme të këmbës, në thembër ose në vende të tjera të këmbëve./Gazeta Shneta/