Ky mjek sapo duroi javën më vdekjeprurëse të karrierës së tij, histori rrënqethëse e mantilbardhëve

2020-08-01 në ora 22:22

Doktor Joseph Varon nuk ka pasur asnjë ditë pushimi në muaj.

E premtja ishte dita e 13-të e tij radhazi që drejtonte njësinë e koronavirusit në Qendrën Mjekësore të Houston-it (SHBA) shkruan CNN përcjell Gazeta Shneta.

“Nëse më pyet se si dreqin kam qenë në gjendje të mbijetoj për 134 ditë pa ndalesë, mendoj se është adrenalina,” tha ai. “Por unë jam duke vrapuar në tym. Ështe e vështirë.”

Dhe java e kaluar ishte akoma më e vështirë. Në vendin Houston që merrej me një rritje të çështjeve Covid-19, ai nënshkroi shumë certifikata vdekjeje – përgjatë tërë karrierës së tij.

“Njerëzit po vdesin çdo ditë,” tha ai.

Dita e punës e Varonit fillon herët. Rreth orës 4:30 ose 5 të mëngjesit, ai shkon në spital dhe shkon direkt në njësinë e koronavirusit, ku ai dhe ekipi i tij kalojnë rastin e secilit pacient.

Pastaj ai fillon të bëjë raundet.

“Ai është i përfshirë me gjithçka dhe shumë personal,” tha fotografi Callaghan O’Hare, i cili e ka ndjekur disa herë në muajin e kaluar për dokumentin të gjendjes në spital. Ai do të ulet në shtrat me njerëzit, do t’i përqafojë dhe të bisedojë. Është shumë e pabesueshme për tu parë” – shprehet fotografi.

Kujdesi për pacientët me koronavirus zgjat minimumi 10 orë çdo ditë, tha Dr. Varon. Pas kësaj, ai takohet me pacientët e tij të tjerë në spital – ata që nuk kanë koronavirus.

“Nëse jam me fat, kthehem në shtëpi para orës 10 të natës. Nëse nuk kam fat, që është në shumicën e rasteve, kthehem në shtëpi rreth mesnatës,” tha ai./Gazeta Shneta/