Mësoni ndryshimin mes alergjisë dhe ftohjes

2019-08-28 në ora 11:15

Nëse keni bllokim dhe hundë të ndezur, ose ju teshtitni dhe kolliteni, mendimi juaj i parë mund të jetë se keni një ftohje. Megjithatë, këto janë gjithashtu shenja të alergjive.

Duke mësuar ndryshimet midis alergjive dhe ftohjes, mund të gjeni metodën e duhur të lehtësimit – të shpejtë shkruan healthline, transmeton GazetaShneta.

Çfarë është ftohja?

Një i ftohtë, i njohur gjithashtu si “ftohja e zakonshme”, shkaktohet nga një virus. Shumë lloje të ndryshme të viruseve janë përgjegjës për ftohjet. Ndërsa simptomat dhe ashpërsia mund të ndryshojnë, ftohjet zakonisht ndajnë disa nga të njëjtat karakteristika themelore.

Këtu janë disa tipare kryesore të ftohjes së zakonshme:

Ftohtësitë transmetohen përmes pikave të virusit që një person i sëmurë derdh kur kollitet ose teshtin.

Përveç kollitjes dhe teshtitjes, simptomat e ftohjes mund të përfshijnë një dhimbje të fytit dhe një hundë të errët dhe të mbushur.

Ftohjet më të rënda gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje koke, ethe dhe dhimbje trupi.

Rimëkëmbja nga një ftohje është zakonisht e shpejtë. Kohëzgjatja mesatare e një ftohjeje është 7 deri në 10 ditë.

Nëse simptomat zgjasin më shumë se një javë ose dy, virusi mund të ketë kontribuar në një infeksion më serioz, siç është një infeksion i sinusit, pneumonia ose bronkiti.Njerëzit me alergji mund të jenë më të prirur për të kapur ftohjet.

Pavarësisht nga emri i saj, ju mund të kapni një “të ftohtë” në çdo kohë të vitit, madje edhe gjatë verës.

Çfarë janë alergjitë?

Alergjitë ndodhin kur sistemi juaj imunitar ka një reagim negativ ndaj substancave të caktuara. Kur jeni të ekspozuar ndaj një shkaktimi të alergjisë, i njohur si alergjen, sistemi juaj imunitar lëshon kimikate të quajtura histamina. Kjo lëshim i histaminave është ajo që shkakton simptoma alergjie.

Alergjia dhe ftohja ndajnë disa simptoma të zakonshme, siç janë:

-teshtimë

-kollitjes

-dhimbje të fytit

-hundë rrufe

-kongjestioni i hundës

-sy të përlotur

Alergjia gjithashtu mund të shkaktojë skuqje të syve dhe kruajtje.

Çdo vit, mbi 50 milion amerikanë përjetojnë alergji. Alergene sezonale si pema, bari dhe poleni i barërave të këqija janë shkaktarë të zakonshëm, por ju mund të jeni alergjik ndaj substancave të caktuara gjatë gjithë vitit.

Shkaktarë të tjerë të alergjisë mund të përfshijnë:

-marimangat e pluhurit

-zbokth kafshësh ose pështymë, të tilla si nga një mace apo qen

-myk

-ushqime, të tilla si kikirikë, arra pemësh, qumësht dhe vezë

Të ftohtit kundër alergjive: Si të tregoni ndryshimin

Meqenëse ftohja dhe alergjia kanë shumë nga të njëjtat simptoma, mund të jetë e vështirë të tregohen larg dy kushteve.

Një mënyrë për të thënë se çfarë po ju bën të ndjeheni të papëlqyeshëm është t’i kushtoni vëmendje simptomave që ata nuk ndajnë.

Ftohtësia ka më shumë të ngjarë të shkaktojë:

-lodhje

-dhimbje të fytit

-ethe

Alergjia ka më shumë të ngjarë të shkaktojë:

-sytë kruar

-skuqje të lëkurës

Diagnostifikimi i ftohjes dhe alergjive

Ju nuk keni nevojë të shihni mjekun tuaj për një ftohje, por nëse bëni një takim, simptomat tuaja ka të ngjarë të jenë të mjaftueshme që ata të konfirmojnë diagnozën tuaj.

Nëse mjeku juaj mendon se mund të keni një infeksion bakterial si psh. Strep fyt ose pneumoni, ju mund të keni nevojë për teste të tjera të tilla si një kulturë në fyt ose rreze X të kraharorit.

Për alergji, ju mund të keni nevojë të shihni një mjek të kujdesit parësor, një mjek në hundë-fyt (ENT) ose një alergolog. Mjeku së pari do të pyesë në lidhje me simptomat tuaja. Reagimet e rënda ose kërcënuese për jetën alergjike shpesh kërkojnë kujdesin e një specialisti të alergjisë.

Një shumëllojshmëri e testeve mund të përdoret për të diagnostikuar alergjitë. Një test i lëkurës mund të përdoret për të përcaktuar shkaktarët tuaj të alergjisë. Ndonjëherë mjekët parësor ose specialistët e alergjisë mund të përdorin gjithashtu teste gjaku për të diagnostikuar alergjitë në varësi të moshës tuaj dhe kushteve të tjera shëndetësore./GazetaShneta/