Një dhimbje fyti tek foshnjat, si të kuptoni gjendjen shëndetësore përmes këtyre hapave

2022-06-23 në ora 22:29

Ju ndoshta mund ta kuptoni vetëm duke parë të voglën tuaj nëse ajo ka hundë të mbyllura apo edhe temperaturë – rreth një situate shëndetësore.

Por mund të jetë më e vështirë të dallosh një dhimbje të fytit, veçanërisht pasi foshnja ose fëmija i vogël nuk mund të përshkruajnë se si ndihen, shkruan burimi What to expect përcjell Gazeta Shneta.

Si të dalloni nëse fëmija juaj ka dhimbje të fytit:

– Refuzimi për të ngrënë ose pirë, madje edhe ushqime që zakonisht janë të preferuara.

– Duke qarë ose duke u dukur me dhimbje gjatë gëlltitjes.

– Gjëndrat në anët e qafës së saj duken ose ndjehen të fryra.

– Pjesa e pasme e fytit duket e skuqur ose e fryrë.

– Prania e njollave të bardha në fyt ose bajamet (një shenjë e mundshme e streptokokut).

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Çfarë mund të shkaktojë dhimbje të fytit tek foshnjat?

Shumica, por jo të gjitha, dhimbjet e fytit shkaktohen nga një gjendje themelore. Duke filluar nga një ftohje, grip, bakteret si streptokoku si dhe alergjia. /Gazeta Shneta/