Një nënë shperndau rentgenin e të birit që i mbeti rrushi ne fyt

2019-08-15 në ora 19:33

Detajet e vogla të lodrave, monedhat dhe mangnetet janë të gjitha rreziqet e zakonshme që fëmijët mund t’i gëlltisin.

Ju mund të habiteni kur mësoni se frutat dhe perimet mund të jenë po aq të rrezikshme, transmeton Gazeta Shneta.

Blogerja dhe nëna Angela Henderson ndanë një fotografim me rreze të fytit të djalit të saj me një rrush të mbetur në të.

Forma dhe madhësia e rrushit është i përshtatshëm në mënyrë ideale për të ngecur në fytin e një fëmije, në këtë mënyrë bllokon rrugët e frymëmarrjes. Si rezultat, rrushi i mbetur në fyt shpesh duhet të hiqet në mënyrë kirurgjikale.

Sipas Departamentit të Shëndetësisë në New York, mbyrja është shkaku i katërt i vdekjes së paqëllimshme te fëmijët nën moshën 5 vjeçare. Në SHBA të paktën një fëmijë vdes nga mbytja e ushqimit çdo pesë ditë.

Rrushi nuk është produkti i vetëm ushqimor që mund të shkaktojë mbytje te fëmijët. Domatet, qershiat, boronicat, manaferrat, frutat dhe perimet me përmasat e rrushit janë gjithashtu të rrezikshme. Mos harroni se të gjitha këto ushqime duhet të priten, përndryshe ato janë akoma të mëdha për t’u mbërthyer në fytin e një fëmije./GazetaShneta/