Nuk i lau dhëmbët për 20 vite me radhë, ja çfarë pamje kanë marrë ato sot (FOTO 18+)

2017-07-15 në ora 14:00

Deri në moshën 21 vjeç, shumica prej nesh kanë qenë në kohë të mjaftueshme dentisti për të pastruar apo hequr dhëmbë.

Por për Jay, duke u rritur pa qenë i inkurajuar nga prindërit e tij që t’i lante dhëmbët, ata kaluan në gjendje kaq të keqe, sa që zhvilluan njëfarë frike në dentistin, raporton Kidspot, transmeton Gazeta Shneta.

“Gjatë tërë këtyre viteve viteve, unë kam ngrënë ushqime të dëmshme, kam pirë shumë pije të gazuara dhe asnjëherë nuk i kam larë dhëmbët”, tha Jay në një episod të ‘Embarrassing Bodies’ në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai gjithashtu pranoi se kishte frikë nga ajo që dentisti do t’i thoshte.

Megjithatë, 21-vjeçari vendosi ta thyej tabu-në dhe shkoi të shihte një specialist në për të rregulluar dhëmbët e tij të prishur, të cilët e mbanin atë larg nga ndjekja e ëndrrës së tij për t’u bërë fizioterapist.

“Ndihem i zënë ngushtë t’i them dikujt se si të kujdeset për veten, kur nuk jam kujdesur për dhëmbët e mi”, tha ai.

resized Teeth screen shot 3

Stomatologu rezident Dr James Russell ishte i tronditur kurgjeti se dhëmbët e tij ishin “të thepisur, kishin mbetje të ngurtësuara të ushqimit dhe baktere që janë ndërtuar rreth 20 vjet me radhë.”

Dr Russeell bëri skanimet e CT dhe i tha Jay se kishte nevojë për 11 dhëmbë të nxjerra.

Por për fat të mirë për 21-vjeçarin, ai nuk vuante nga sëmundja e gomës.

Me rrënjët dhe eshtrat e tij ende në formë të mirë, kjo e bëri atë kandidatin e përsosur për implantet dentare.

Implantologu largoi 11 dhëmbët me shumë kujdes.

Pas dy muajve të shërimit dhe mbartjes së përkohshme të protezave, Jay më në fund i dha fund pjesës së fundit të pasigurisë –  fitoi dhëmbët e tij të përhershëm./Gazeta Shneta/

resized Teeth screen shot 6

Resized Teeth screen shot 2

resized Teeth screen shot 1