Po konsiderohet si pija më vdekjeprurëse në botë, mund të ua marr jetën në më pak se 45 minuta!

2017-05-20 në ora 19:01

Sot ka mijëra produkte që përpunohen dhe përmbajnë kimikate, preservativa dhe ngjyra. Ata janë një problem i madh për trupin tonë, sepse ne nuk jemi të përgatitur të tretim komplekse të tilla.

Trupi ynë merr shumë për të bërë tretjen kur hamë ushqime të tilla si fast-food, pije të gazuara dhe alkool. transmeton Gazeta Shneta.

Për shembull: kur hahet një sallatë, mund ta marrim atë në një maksimum prej dy orësh, ndërsa një hamburger merr tri ditë për t’u tretur.

Ne të gjithë e dimë se coca cola është një produkt shumë i dëmshëm, është e njohur gjerësisht se përbërja e saj është e barabartë me më shumë se tridhjetë lugë sheqer për enë, gjë që është një problem serioz për ata që e pijnë atë tepër.

Shumë sheqer dhe glukozë në trupin tonë mund të shkaktojnë probleme të tilla si: hipertensioni, obeziteti, dështimi i zemrës, artriti, bllokimet e arterieve dhe më shumë.

Kur ne konsumojmë një kanaçe ‘Coca-Cola’ ne mund të eksperimencojmë efektet në vijim:

Në dhjetë minuta: Ju do të keni marrë të gjithë sheqerin që ju nevojitet në një ditë të tërë, e cila është një ndikim i madh për trupin.

Në njëzet minuta: Mëlçia konverton sheqerin në yndyrë.

Në dyzet minuta: Glukoza hyn në gjak, që rrit presionin e gjakut dhe bebëzat e syrit tuaj dilohen.

Në dyzet e pesë minuta: ju filloni të prodhoni dopaminë dhe ritmi juaj i zemrës përshpejton.

Duke marrë parasysh këto efekte, mund të nxjerrim në përfundimin se gjatë pirjes se një kanaçe, ne jemi të prirë për të pësuar arreste kardiake./Gazeta Shneta/