Pse duhet të vendosni pak çokollatë në kafen e mëngjesit?

2017-03-26 në ora 16:55

Nëse çdo ditë në kafen tuaj shtoni një grimë të çokollatës, kjo do të ju ndihmojë të përqendroheni më mirë dhe të filloni ditën në mënyrë paqësore- thonë hulumtimet e fundit të Universitetit të Gjeorgjisë.

Hulumtuesit thonë se njerëzit që e pinë kafen me çokollatë në mëngjes do të jenë padyshim më të përqendruar në punë dhe mësime si dhe do të kenë “energji mendore” më të aftë gjatë tërë ditës.

E mira tjetër e këtij kombinimi është se kafeina rrit ankthin tek njerëzit, kurse çokollata qetëson atë, shkruan Gazeta Metro.

Në një farë mënyre kur kafja dhe çokollata kombinohen nuk bien ndesh me njëra tjetrën por vetëm që e ndihmojnë trurin të funksionojë më shpejtë dhe më mirë. /Gazeta Shneta/