Rast tepër i rrallë, lind foshnja e cila u rrit jashtë mitrës së nënës (Foto)

2017-06-05 në ora 08:37

Kohët e fundit, një nënë ruse ka lindur një vajzë që u rrit jashtë mitrës. Dhjetë mjekë kanë kryer operacionin e urgjencës ”me rrezik të lartë” me sukses, i cili rezulton të jetë një në 625 milionë fëmijë në botë!

Është një nga rastet më të rralla të një shtatëzanie ektopike, e cila ndodh kur veza e fekonduar bashkëngjitet në një vend tjetër përveç brenda mitrës. “Nuk ka më shumë se një duzinë raste të tilla në botë,” tha Kirurgu Vladimir Borovkov, zëvendëskryetari i Qendrës Rajonale Prenatale Altai, Barnaul, për The Siberian Times, transmeton lajmi.net

“Shtatzënia e barkut ndodh dhe nuk është aq e rrallë, por rastet kur fëmija mbijeton në afat të plotë janë pothuajse unike”, tha Dr. Borovkov. “Foshnja u konceptua e natyrshme, por veza ishte implantuar në një vend të pazakontë. Foshnja u rrit jashtë mitrës “.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Foshnja e mrekullisë”, e lindur në rajonin Altai të Siberisë, së shpejti do të jetë subjekt i një letre në një ditar të ardhshëm mjekësor. Mjekët thonë se është pothuajse e pashembullt për lindjet e suksesshme afatgjata nga shtatzënitë e tilla abdominale.

Prindërit e quajtën fëmijën Veronika, që do të thotë “besim në fitore”. Foshnja e mrekullisë peshonte 4.1 kilogramë në lindje.

Nëna 31-vjeçare kishte shmangur ndërhyrjen mjekësore gjatë shtatzënisë së saj dhe çifti kishte vendosur të thërriste mjekët vetëm kur ndërlikimet të fillonin.

Doktori Dmitry Erin, i cili është përgjegjës për transfuzionin e gjakut, tha se “kjo kirurgji kishte një rrezik të lartë”.

“Ndjeva që fëmija lëviz brenda meje dhe isha e sigurt se gjithçka ishte normale. Ishte shtatzënia ime e parë dhe unë kam qenë e sigurt se duhet të jetë kështu,” tha nëna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Por kur erdhi koha dhe nuk kishte kontraktime, vendosa të kontrolloja. Pas skanimit unë u dërgova urgjentisht për kirurgji. ”

“E kuptuam që kirurgjia kishte sukses kur vajza e lindur filloi të bërtiste”, tha Dr. Marat Zhazhiev. “Për mua nuk kishte asgjë më të rëndësishme se kjo britmë.”

Si nëna dhe fëmija thuhet se janë të sigurta dhe të shëndetshme pas operacionit.

Sipas raporteve ruse, mjekët tani po hetojnë arsyet e një shtatzanie të konceptuar natyrshëm që çuan në zhvillimin e foshnjës jashtë mitrës dhe rasti duhet të jetë subjekt i një studimi të ardhshëm mjekësor. /Lajmi.net