Riktheni ngjyrën natyrale të flokëve, përmes përzierjes së këtyre dy përbërësve

2018-03-08 në ora 23:02

Është shumë tronditëse për disa prej nesh kur vërejmë flokët e para të thinjura.

Megjithëse flokët e thinjura janë një shenjë e moshës, shumica prej nesh dëshirojnë ta rregullojmë këtë kur të mundemi, transmeton Gazeta Shneta.

Ka, megjithatë, mënyra natyrore për të mbrojtur flokët nga të thinjurit.

Flokët e thinjura mund të shkaktohen nga gjendje të ndryshme si luhatja e hormoneve, pirja e duhanit, stresi, ndotjet, ftohjet kronike, sinusit, çrregullimet e tiroides, kequshqyerja, kimioterapia ose melanina e ulët.

Sidoqoftë, ekziston një rregullim që përdor vetëm dy përbërës natyral që ju ndoshta keni në shtëpinë tuaj.

Përbërësit:

50 ml vaj kokosit organik
3 lugë çaji lëng limoni organik të shtrydhur

Instruksionet:

Përzieni përbërësit së bashku në një tas deri sa ato të jenë përzier mirë. Pastaj masazhoni përzierjen në flokët dhe kokën tuaj derisa të jetë mbuluar plotësisht. Lejeni përzierjen në kokë një orë para se të lani flokët me shampo. Procesi rekomandohet një deri dy herë në javë./Gazeta Shneta/