Rreziku për bllokime të reja rritet nga frika e valës së dytë të COVID-19

2020-06-12 në ora 19:32

Frika nga një valë e dytë e infeksioneve me COVID-19 u rrit të premten me një rritje rekord të pranishme në Indi, paralajmërime kundër vetëkënaqësisë në Evropë dhe fjalë nga gjysmë duzina të shteteve amerikane që shtretërit e tyre spitalorë po mbusheshin shpejt me pacientë.

India hapi pjesën më të madhe të transportit, zyrat dhe qendrat publike këtë javë pas gati 70 ditësh bllokime edhe pse zyrtarët shëndetësorë thanë se ishte një javë larg nga rrafshimi i kurbës në rritje të infeksionit shkruan Reuters tranmseton Gazeta Shneta.

Ministria e Shëndetësisë tha se rastet e regjistruara u rritën me vlerë të 10.956 të premten, një rekord, me shumë prej tyre në qytetet si Delhi, Mumbai dhe Chennai.

EVROPA

Ndërsa infeksionet e reja po ngadalësohen në pjesën më të madhe të Evropës, ekspertët shëndetësorë shohin një rrezik të moderuar deri të lartë që rritja pas bllokimit mund të garantojë kufizime të reja.

“Vala fillestare e transmetimit ka kaluar kulmin e saj në të gjitha vendet përveç Polonisë dhe Suedisë,” tha Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), duke parashikuar një përshpejtim të moderuar në të gjithë Evropën në javët e ardhshme.

Një rritje e tillë, nëse nuk kontrollohet me shpejtësi, mund të vendosë sistemet e kujdesit shëndetësor nën stres, siç u pa në mars dhe prill në disa vende të BE -së”./Gazeta Shneta/