SHBA dhe Britania e Madhe thyejnë rekordet e përditshme të rasteve COVID-19 mes rritjes së Omicron

2022-01-06 në ora 19:32

Shtetet e Bashkuara regjistruan mbi një milion raste të reja me COVID-19 të hënën, duke shënuar shifrën më të lartë për çdo vend në botë që nga shpërthimi i pandemisë.

Të dhënat e përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins treguan se 1,082,549 njerëz rezultuan pozitivë për SARS-CoV-2 atë ditë, rreth dyfishi i rekordit të mëparshëm të SHBA-së, shkruan Medical News Today përcjell Gazeta Shneta.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), varianti Omicron përbënte 95.4% të rasteve të COVID-19 në SHBA javën e kaluar.

Ndërkohë, në Mbretërinë e Bashkuar, numri i rasteve të konfirmuara ditore të COVID-19 gjithashtu shënoi një tjetër rekord të lartë të martën, me 218,724 persona të testuar pozitivë.

Lajmi vjen ndërsa kryeministri Boris Johnson tha se qeveria nuk do të vendosë bllokime dhe do të vazhdojë me “planin B” të saj, i cili përfshin mandatet e maskave, testimin e përditshëm dhe punën nga shtëpia kur është e mundur. /Gazeta Shneta/