Shtoni kripë në shamponin tuaj dhe zgjidhni njërin ndër problemin më të madh të flokëve!

2017-05-25 në ora 17:32

Edhe pse kripa zakonisht asociohet me gatimin, ajo mund të jetë gjithashtu një mënyrë e përballueshme dhe nnatyrale për të përmirësuar regjimin tuaj të bukurisë.  Kjo është për shkak se kripa ka kaq shumë përfitime të ndryshme.

Për shembull, kripa Epsom, një formë e sulfatit të magnezit, mund të përdoret në kopshtari, në amvisëri, por gjithashtu ka veçori zbukuruese. Kripa Epsom është gjithashtu e njohur për trajtimin e problemeve me flokët e yndyrshëm dhe gjithashtu mund të hidratojë flokët e thatë, transmeton Gazeta Shneta.
Si të trajtoni flokët e yndyrshëm me ndihmën e kripës së Epsom

Vendosni 2 lugë çaji kripë Epsom në shamponin tuaj dhe shkundeni shishen mirë. Pastaj, hudheni shamponin në kokë, masazhojeni mirë atë dhe pastaj aplikojeni mbi rrënjët. Përsëriteni këtë më shumë se një herë. Herën e parë, kripa Epsom do të eliminojë vajin dhe qelizat e vdekura të lëkurës, ndërsa për herë të dytë do të depërtojë në kokë dhe do t’iu sjellë freski flokëve.

Si të hidtratoni flokët e thatë me kripë Epsom

Përzienii 3 lugë çaji kripë dhe tri lugë të tjera çaji balsam për flokë dhe pastaj nxejeni përzierjen në një mikrovalë për 30 sekonda. Në fund, fërkojini flokët me të dhe lejeni atë për 20 minuta para se ta shpërlani./Gazeta Shneta/