Tre viktima nga shpërthimi i zjarrit që mendohet se ishte nisur nga ‘ventilator i gabuar’ brenda spitalit në Rusi

2021-06-09 në ora 12:35

Tre pacientë humbën jetën në një flakë zjarri që shpërtheu brenda një spitali rus që shërbente për trajtimin e pacientëve me Covid-19, thanë autoritetet që sugjeruan se fajtor ishte ventilatori i gabuar.

Zjarri shpërtheu në orët e para të së mërkurës në një spital në qytetin Ryazan, rreth 180 kilometra (112 milje) nga Moska, në një pavijon që trajtonte pacientë me Covid-19, shkruan The Guardian përcjell Gazeta Shneta.

Guvernatori i rajonit, Nikolai Lyubimov, i tha televizionit shtetëror se një ventilator në repart ishte mbinxehur dhe kishte marrë flakë, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.

Infermierët u përpoqën të shuanin flakën, por nuk patën sukses dhe disa prej tyre pësuan djegie të mëdha, tha guvernatori.

Burimi medial Reuters, vëren se që nga fillimi i pandemisë –  Rusia ka raportuar shpërthime zjarre në njësitë e kujdesit intensiv që mjekët thanë se ishin shkaktuar nga ventiluesit që nuk funksiononin mirë për të trajtuar pacientë të sëmurë rëndë me virusin. /Gazeta Shneta/