Ushqimet që preferohen tek bebet me diarre

2019-09-13 në ora 14:42

Diarreja tek bebet dhe fëmijët e vegjël i bën prindërit të shqetësuar pasi kjo mund ta bëjë fëmijën të ndjehet i lodhur dhe i irrituar. Fëmijët nuk preferojnë të hanë gjatë diarresë, por është e rëndësishme t’i ushqeni ato për të parandaluar dehidratimin.

Për bebet më të vogla se 6 muaj, rekomandohet vetëm ushqyerja me gji ose ushqyerja me formulë gjatë episodeve të diarresë thojnë ekspertët për Parenting.firstcry.

Për bebet mbi 6 muaj, jepni ushqime të vogla dhe të shpeshta. Preferoni ushqime lehtësisht të tretshëm përcjell Gazeta Shneta.

-Ushqyerja me gji ose ushqyerja me formulë gjatë diarresë ndihmon për ta mbajtur fëmijën të hidratuar.

Veçanërisht e rëndësishme kur fëmija juaj është më pak se 6 muaj.

-Ofrimi i disa gllënjave me ujë të ftohur të zier pasi çdo lëvizje e lirshme të zorrëve ndihmon fëmijën / vogëlushin të mbetet i hidratuar.

-Uji me limon është një ilaç i lehtë në shtëpi, i cili besohet se zbut irritimin në zorrët, dhe vret patogjenët që shkaktojnë diarre.

-Uji i arrës së kokosit është ideal në parandalimin e dehidrimit; ajo plotëson kripën natyrale të humbur nga trupi.

-Bananet njihen gjithashtu që ndihmojnë në ngurtësimin e jashtëqitjes gjatë diarresë.

-Mollët e ziera janë një ushqim i shkëlqyeshëm lidhës, i cili ngërthen jashtëqitjet, dhe për këtë arsye është ideal të ofrohet gjatë diarresë.

-Karotat ndihmojnë në forcimin e jashtëqitjeve dhe lidhjen kur ndodh tek rastet me diarre.

-Supat e pastra me perime janë më të mirat gjatë diarresë pasi trupi lehtë e përthith atë.

Bëni atë si një supë të qartë pa erëza si piper, qepujkë të gjelbërt dhe shmangni perimet  si brokoli, lulelakra, lakra, spinaqi sepse stimulojnë lëvizjeve e lirshme të zorrëve.

Një kujdes më i shtruar gjatë kësaj kohe padyshim së është dieta ushqyese e bebit tuaj andaj në konsultime të vazhdueshme me pediatrin tuaj rishikoni shenjat dhe simptomat e diarresë tek bebi juaj dhe merrni masat në vazhdimësi. /Gazeta Shneta/