Vajza që vuan nga një sëmundje e rrallë e lëkurës

2017-04-18 në ora 17:38

Mjekët në New Delhi thonë se fëmija me emrin Shama ka ichthyosis lamellare, një gjendje e rrallë e lëkurës që prek vetëm një në çdo 600,000 njerëz.

Ajo ka bërë që fëmija të zhvillojë lëkurën e hardhucës në të gjithë trupin, duke shkaktuar ngurtësimin e saj shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Lëkura e saj e thatë vazhdimisht zhvishet si rezultat i gjendjes, duke e lënë atë në dhimbje agonike dhe të hapur ndaj infeksioneve.

Lamellar ichthyosis gjithashtu mund të shkaktojë mbinxehje të trupit pasi parandalon djersitje, dhe mund të ngushtoj rrjedhjen e gjakut në gishta dhe gishtërinjë si shkak i shtrëngimit të lëkurës.