Zbulohen ushqimet që shërojnë gjëndrat tiroide

2020-01-05 në ora 17:32

Gjëndra e tiroidës është e vogël në formë fluture afër bazës së qafës dhe është përgjegjëse për rregullimin e disa funksioneve të rëndësishme trupore.

Kur nivelet janë të ulëta, gjëndra juaj e hipofizës dërgon një sinjal për të lëshuar një hormon stimulues tiroide (TSH) në qarkullimin e gjakut, transmeton Gazeta Shneta.

Mollat

Mërkuri dhe metalet e tjera të rënda shoqërohen me hipotiroidizëm. Mollat, kumbulla, dardha dhe agrumet janë të pasura me pektina, një fibër xhelatinoze që mund të ndihmojë në uljen e këtyre metaleve në trup me 74 përqind. Hani ato të freskëta dhe mos i qëroni.

Arrat braziliane

Sipas studimeve, mungesa e selenit mund të jetë një shkak kryesor i hipotiroidizmit. Arrat braziliane janë të pasura me këtë lëndë ushqyese.

Jogurti

Sëmundjet autoimune janë shkak të zakonshëm të hipotiroidizmit. Shoqërohet me mungesë të vitaminës D. Konsumoni kos çdo ditë.

Vitamina A

Vitamina A e tretshme në yndyrë është e rëndësishme për metabolizmin e shëndetshëm. /GazetaShneta/