Zemaj: MSH do ta bëjë gati ‘spitalin për Covid-19’ me 500 shtretër në Prishtinë

2020-09-20 në ora 14:44

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar se në në ditët në vijim do ta bëjnë gati “Spialin për Covid-19” me 500 shtretër në Prishtinë.

Në faqen e tij zyrtare, ai ka thënë tutje se përderisa shtetet evropiane po përballen më rritjen e numrin të infektimit, MSH po përgatitet për çdo skenar shkruan GazetaShneta.

Në anën tjetër, Zemaj ka bërë të ditur se së bashku me COVAX/OBSH janë duke biseduar për të siguruar vaksinën anti covid./GazetaShneta/

Postimin e plotë mund ta lexoni më poshtë:

Përderisa shtetet evropiane po ballafaqohen me përhapjen e shpejtë të virusit dhe raportojnë numër të lartë të infeksioneve me Sars Covid-19, ne po përgatitemi për çdo skenar.

Ministria e Shëndetësisë, ditëve në vijim do ta bëjë gati “Spitalin për Covid-19”, me 500 shtretër në Prishtinë.

Po komunikojmë me COVAX/OBSH për sigurimin e vaksinës së mundshme kundër Covid-19, si dhe po bëjnë veprimet e nevojshme në pajtim me situatën.

Ne jemi nën presion edhe nga bizneset si pasojë e mos votimit të “Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike” e që po na vështërson përpjekjen tonë kundër virusit.

Mos miratimi i Projektligjit po rrezikon mbijetesën e shumë bizneseve dhe mirëqenien e qytetarëve.

Është shqetësuese dhe për keqardhje, sepse po ndodh, për shkak të tekeve të disa deputetëve.

Në parandalimin e përhapjes së virusit duhet kujdes, shumë KUJDES! Kërkohet respektim i masave parandaluese!

Vendosni maskën!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!