21 raste të reja me COVID-19 regjistrohen në Kosovë

2022-05-13 në ora 16:06

21 mostra kanë rezultuar të infektuara me coronavirus gjatë 24 orëve të fundit në nivel vendi përderisa nuk është shënuar asnjë rast i vdekjeve me COVID-19.

Në raportin e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë poashtu bëhet e ditur se 22 qytetarë janë shëruar. Numri i të shëruarave nga coronavirusi ka kaluar mbi 224 mijë.

Aktualisht në nivel vendi janë 351 raste aktive me coronavirus.

Sa i përketë vaksinimit, MSh njofton se brenda 24 orëve janë dhënë 143 doza të vaksinave kundër coronavirusit.

Në Kosovë vaksinimi kundër coronavirusit ka filluar më 29 mars 2021 dhe për më tepër se një vit janë administruar mbi 1,8 milion doza të vaksinave. Mbi 822 mijë qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë të vaksinës ndërsa mbi 102 prej tyre janë vaksinuar edhe me dozën e tretë dhe përforcuese. /Gazeta Shneta/