21 vjeçari i mbërthyer në trupin e një pensionisti

2017-04-26 në ora 15:12

Benjamin Button njeriu me fizionominë më të vjetër në botë është një burrë 21-vjeçar në trupin e një 160-vjeçari.

Rupesh Kumar, nga Hanumanganj, India, ka mbushur tetë herë më shpejtë vite se normalja, për shkak të një sëmundje të rrallë plakjeje.

Pamja e tij e moshës shkaktoi një trazim të tillë sa që prindërve të tij iu ofruan edhe para për ta shitur atë në cirk.

Gjendja, e njohur si progeria Hutchinson-Gilford, ndikon vetëm një në tetë milionë njerëz.

Z. Kumar është mbijetuesi më i vjetër i njohur dhe peshon pak më shumë se tre gurë.

‘Benjamin Button’ është roman për një karakter që ka lindur si një njeri i vjetër.
Z. Kumar filloi të tregonte shenja të sëmundjes si një djalë i ri.

Babai i tij, Ramapati Kumar, 45 vjeç, një punëtor në fermë, tha: “E gjitha filloi me dhimbje koke të shpeshta dhe dhimbje stomaku kur ai ishte shumë i vogël shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

“Ne e çuam atë tek disa mjekë, por asnjëri prej tyre nuk mund të diagnostikonte gjendjen e tij.

“Ata përshkruan disa ilaçe kundër dhimbjeve dhe na kërkuan të shkojmë në shtëpi”.

Ndërsa Rupesh u rrit, prindërit e tij vunë re ndryshime anormale në trupin e tij dhe pamjen.

Babai i tij tha: “Me kalimin e kohës, koka e djalit tim u rrit në mënyrë të parregullt dhe filloi të shpërndahej në mënyrë drastike”.

Prindërit e dëshpëruar të Rupeshit i kanë shkruar kryeministrit të Indisë duke kërkuar ndihmë, por po presin një përgjigje.

Ndërkohë, një organizatë jofitimprurëse lokale, Ashutosh Memorial Trust, po ndihmon që Rupesh të marrë kujdesin dhe vëmendjen e nevojshme mjekësore./Gazeta Shneta/