4 mënyra argëtuese për të qëndruar të hidratuar këtë verë

2019-08-12 në ora 11:15

Provoni këto mënyra të vërtetuara nga eksperti për t’i bërë fëmijët tuaj më të hidratuar.

Gjatë verës, më shumë se kurrë, është e rëndësishme që fëmijët tuaj të pinë më shumë ujë.Nëse fëmija juaj duket i ulët në energji, i irritueshëm ose jo vetëm ajo vetë, mund të jetë një shenjë që ajo po dehidrohet shkruan Parents , transmeton GazetaShneta.

Në këtë pikë ju duhet t’i jepni asaj diçka për të pirë për të parë nëse ajo përmirësohet.Megjithatë, më mirë sesa trajtimi i dehidrimit është duke e shmangur atë plotësisht. Fëmijët shpërqendrohen lehtë kur vrapojnë rreth një dite të bukur me diell, dhe disa fëmijë nën pesë vjeç mund të kenë një kohë të vështirë duke e njohur ose verbalizuar se janë të etur, thotë nutricionistja Stephanie Middleberg.

Çelësi është të kujtoni fëmijët tuaj të pinë disa herë në orë në një ditë të nxehtë. Fëmijët e moshave nga një deri në katër kanë nevojë për afërsisht 4 deri në 6 gota ujë në ditë, por Middleberg thekson, më e rëndësishme se mosha është pesha e fëmijës tuaj, niveli i aktivitetit dhe klima kur bëhet fjalë për sa duhet të pinë. “Duke i kushtuar vëmendje gjërave të tilla si urina e verdhë e ndritshme, buzët e plasaritura ose të copëtuara, energjia e ulët dhe mashtrimi, gjë që do të thotë se fëmija juaj është i dehidratuar.

“Meqenëse fëmijët nuk djersiten aq sa të rriturit, kjo i vë ata në rrezik për ezaurimin e nxehtësisë pasi djersitja është mënyra e trupit për tu qetësuar ”, thotë ajo. Në ditë shumë të nxehta, synoni për rreth 4-gota çdo 20 minuta ose më shumë kur jeni jashtë.

Ne kemi kërkuar nga ekspertët mënyra për t’u siguruar që të vegjlit tuaj po qëndrojnë aq të hidratuar sa mund të jenë.

Shtoni pak aromë: Frutat e freskëta japin një aluzion të ëmbëlsisë natyrore për H2O të vjetër të thjeshtë. Provoni të preni shalqirin në kube, vendosni ato në një fletë pjekje dhe ngrini. “Ngrirja e frutave tuaja nuk do ta bëjë atë më hidratues, por bllokohet në lëndë ushqyese,” thotë Middleberg. Plus, ngrirja e frutave mund të sjellë aromat e frutave, shton ajo. Vendosni pak në gotën me ujë të fëmijës suaj për një trajtim freskues (ata do t’i pëlqejnë kubet me ngjyrë që notojnë përreth.

Merrni më shumë qumësht: Ne shpesh nuk mendojmë për qumësht kur bëhet fjalë për të shuar etjen, por studimet e reja zbuluan se qumështi është më i mirë se sa një pije sportive ose ujë. Ekspertët kanadezë në Universitetin McMaster tregojnë se qumështi zëvendëson natriumin e humbur në djersë dhe ndihmon trupin tuaj të mbajë lëngjet më mirë, si dhe siguron proteina të nevojshme nga fëmijët për zhvillimin dhe rritjen e muskujve, e cila nuk gjendet në pije të tjera

Mos i përjashtoni perimet: Kur jeni duke paketuar drekën e fëmijës suaj për kampin veror, mos i kaloni perimet. “Definitivisht padyshim më e vështirë të joshësh fëmijët të hanë perime gjatë ditës pasi nuk janë aq të ëmbël sa opsionet e tjera, kështu që ju duhet të bëheni krijues,” thotë Malkoff-Cohen. Në një ditë të nxehtë, një lëng me perime do të jetë një zgjidhje e duhur.

Bëni copëza të akullit: “Akullat e bëra në shtëpi variojnë nga freskuese dhe frutore deri në dekadente dhe kremoze”, thotë Middleberg. Ajo sugjeron përzierjen e frutave të freskëta me ujin e arrës së kokosit për shumicën e lëndëve ushqyese dhe vendosjen e tyre në kallëpe të akullit. /GazetaShneta/