6 vjeçari që përfundoj triatlonin edhe pas tri ndërhyrjeve në zemër të hapur

2018-01-16 në ora 14:22

Kur 6-vjeçari Jack Foley kaloi vijën e finishit muajin e kaluar në Long Beach Kids Triathlon, ajo ishte më shumë se një arritje atletike. Përfundimi i tij shënoi një shërim të jashtëzakonshëm nga një gjendje e rrallë e zemrës shkruan CNN transmeton Gazeta Shneta.

Udhëtimi filloi para se Jack të lindte. Në një sonogram rutinë 20-javësh, mjekët u thanë prindërve Rob Foley dhe Lauren Kiefer-Foley të Long Island, New York, se zemra e fetusit nuk po zhvillohej siç duhet.

“Mjeku na tha:” Nuk mund ta shohim anën e majtë të zemrës së foshnjës “, kujton Kiefer-Foley. “Ai na tha,” duhet të shkoni tek një kardiolog, gjëja e parë në mëngjes “. ” Testet e mëtejshme do të konfirmonin një diagnozë të sindromës hipoplastike të pjesës së majtë të zemrës, një defekt të rrallë lindor që ndikon në aftësinë e zemrës për të pompuar gjakun përmes trupit.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vlerësojnë se më pak se 1000 foshnja lindin me gjendjen e njejtë në Shtetet e Bashkuara çdo vit.

“Ne ishim këshilluar nga shumë mjekë për të ndërprerë shtatzëninë tonë sepse gjendja është kaq e rëndë. Ata na thanë se shumica e foshnjave as nuk mbijetojnë lindjen, e jo më operacionin”, tha Kiefer-Foley. Megjithatë, çifti vendosi t’i jepte fëmijës një shans.

Pasi Jacki lindi në një afat të plotë nëpërmjet një cikli të planifikuar cezarian, mjekët e çuan atë drejt në njësinë e kujdesit intensiv neonatale për të administruar nivelin e kujdesit që do të kishte nevojë para se të fillonte operacioni i parë i zemrës.

Si qendra për sistemin e qarkullimit të gjakut, zemra përbëhet nga katër dhoma dhe valvola që lejojnë rrjedhjen e gjakut nëpër trup. Anomalitë në strukturën e zemrës – si një valvul që nuk funksionon siç duhet – dobësojnë aftësinë e tij për të punuar siç duhet.

Në rastin e Jack, gjysma e dhomave – atrium i majtë dhe ventrikuli – ishin të pazhvilluara dhe nuk ishin në gjendje të pomponin gjakun.”Pra, ju jeni të lindur jo vetëm me gjysmën e zemrës, por me zemër të dobët nga të dy anët. Dhe kjo është një diagnozë shumë, shumë e ashpër”, tha Bacha.

Kur kjo ndodh, anën e djathtë të zemrës lihet të bëjë dy herë më shumë punë, duke e pompuar gjakun në mushkëri, si dhe në të gjithë trupin. Zemra e një të porsalinduri mund të kompensojë vetëm disa ditë ose orë pas lindjes.

Gjashtë vjet dhe tre operacione të hapura në zemër më vonë, Jack nuk po e lë faktin se ai ka gjysmën e një zemre funksionale të ndalojë atë nga udhëheqja e një jete normale. Djali aktiv gëzon hokej në rul dhe në akull dhe vetëm sa garoi në triatlon e tij të parë.

I stolisur me logon e tij të frymëzuar nga Superman, Jack përfundoi një xhiro në një pishinë, bëri një udhëtim të shkurtër me biçikletë rreth një parku dhe vrapoi bazat në një diamant të bejsbollit për të përfunduar triathlonin e tij të parë në Long Beach, Nju Jork, më 17 qershor.

Me nënshkrimin e tij ‘T-shirt Super Jack’ me fjalët ‘gjysma e zemrës, dy herë luftë’ në anën e pasme, konkursi do të ishte një arritje e rëndësishme për çdo fëmijë, por kjo garë mori një rëndësi të veçantë për familjen e Jackit.

Pavarësisht nga gjendja e tij, Jack vazhdon të takojë dhe tejkalojë momentet zhvillimore. “Përsa i përket rezultateve, Jack është lloji i fëmijës, kur e shihni atë, nuk vëreni se ka ndonjë gjë të gabuar”, tha Bacha. Mjekët e Jackit e inkurajojnë atë që të ndjekë aktivitetet normale dhe t’u tregojë prindërve të tij që të mos shqetësohen nëse ai del nga shokët e tij ose ka nevojë për pushim shtesë.

“Unë gjithmonë konsultohem me kardiologun e tij, dhe unë gjithmonë pyes, ‘është kjo OK për të që t’a bëjë?’ Dhe ai thotë ‘absolutisht’. Ata duan që ai të jetë aktiv, “tha Kiefer-Foley.

Teksa Jack rritet, ka një shans që ai të kërkojë operacione të mëtejshme, të tilla si transplantimi i zemrës, dhe kjo sigurisht që e bën nënën të nervozuar. “Unë do të marr një shenjë nga burri im dhe do të mbetem pozitiv dhe shpresoj se shkenca mjekësore do të dalë me diçka”, tha Kiefer-Foley. / Gazeta Shneta