Viti 2017 ishte viti rekord i dhurimit të organeve

2018-01-16 në ora 14:04

18-vjeçarja, studente e nderit e Arizonës po përgatitej të drejtohej në Universitetin e Minesotës së Shën Marisë me shpresën për t’u bërë doktoreshë. Ajo luajti violinë dhe volejboll, dhe ishte një katolike e devotshme e cile kishte shkuar për një pelegrinazh në Romë për të parë Papën. Victoria kishte plane për të ardhmen shkruan CNN transmeton Gazeta Shneta.

Victoria përfundoi duke shpëtuar jetë, por jo në mënyrën që dikush priste. Korrikun e kaluar, Lorena zbuloi se Victoria ishte pa ndjenja në pishinën e oborrit të shtëpisë. Ajo nuk u gjet kurrë.

Por veshkat, mëlçia, mushkëritë dhe zemra e Viktorias shkuan në katër persona të cilët ishin duke pritur për transplantet e organeve që t’u shpëtonin jetën. Ajo ishte një ndër 10,000 njerëzit, organet e të cilëve u dhuruan në vitin 2017 – në vitin e parë më shumë se 10,000 njerëz kanë dhuruar organe të tjerëve pas vdekjes së tyre, sipas Rrjetit të Bashkuar për Shpërndarjen e Organeve (UNOS).

Afërsisht 35,000 transplantime të organeve janë bërë në vitin 2017, një rritje prej 3.4% për dallim nga viti 2016. Rreth 18% e tyre ishin nga donatorët e gjallë – njerëzit që dhanë një veshkë ose një pjesë të mëlçisë së tyre dikujt tjetër. Por 115,000 amerikanë mbeten në listat e pritjes për transplantet e organeve, thotë UNOS.

Një nga ata që morën organe shpëtimi ishte 13-vjeçarja Stefany Atencio i Netcong, New Jersey. Stefany dhe binjakja e saj identike, Sofje, kanë sëmundje intersticionale të mushkërive të fëmijërisë, një kusht i dobët i përcaktuar që i lë fëmijët që përpiqen të marrin frymë dhe të fitojnë peshë. Pra ushqimin që e hanë ata mundohen që të marrin frymë. / Gazeta Shneta