9 këshilla si të mbeteni shtatzënë më shpejt

2019-06-27 në ora 18:01

Hapi i parë: ndaloni duhanin

Pirja e duhanit është e njohur për të reduktuar pjellorinë tek meshkujt dhe femrat. Është gjithashtu e rrezikshme për foshnjën tuaj nëse jeni ende duke pirë duhan kur jeni me barrë. Nëse nuk e keni nisur ende zakonin, pse të mos ndihmoni njëri-tjetrin që të heqë dorë duke përdorur, edhe këshilla për ndalje.

Hapi i dytë: ushtroni së bashku

Të humbni peshë është një mënyrë e shkëlqyrshme për të rritur pjellorinë tuaj. Nëse nuk jeni mësuar të ushtroni, filloni duke bërë më shumë lëvizje në ditët tuaja. Për shembull, mund të provoni të largoheni nga autobusi të ecni në këmbë, të ngjitni shkallët në vend të ashensorit.

Hapi i tretë: hani shëndetshëm

Ushqimi dhe pjelloria janë të lidhura. Nëse ju të dy ushqeheni shëndetshëm, mund të jeni në gjendje të rritni shanset tuaja për të konceptuar. Gjeni ushqimet më të mira për të ngrënë.

Hapi i katërt: pusho

Tentimi për të pasur fëmijë mund të jetë stresues. Për fat të keq, stresi i tepërt mund ta bëjë më të vështirë të keni fëmijë, prandaj përpiquni ta merrni më të lehtë. Bëjini njëri tjetrit një masazh qetësues, provoni disa ushtrime të frymëmarrjes së thellë ose thjesht shijoni një vakt argëtues.

Hapi i pestë: largohuni nga pijet alkoolike

Alkooli mund ta dlmtojë fëmijën nëse pini shumë pas konceptimit, sidomos në javët e para se të kuptoni se jeni shtatzënë. Pirjet e shumta mund të zvogëlojnë pjellorinë tek meshkujt. Pra, është mirë nëse ju dhe partneri juaj evitoni alkoolin ose të paktën shkurtoni, sapo të filloni të planifikoni të keni një fëmijë.

Hapi gjashtë: qëndroni të qetë

Kur testikujt marrin shumë të nxehtë, spermatozoidët që ata i prodhojnë vuajnë. Ulur për një kohë të gjatë me laptop dhe duke punuar në mjedise të nxehta mund të ndikojë në prodhimin e spermës. Është sugjeruar madje se mbathjet e shtrënguara kontribuojnë në çështjet e pjellorisë, eshte pse nuk ka shumë dëshmi për këtë. Nëse shpreson të jesh baba, vëni laptopin në tabolinë dhe veshni bregë të lirshme.

Hapi shtatë: merrni një pushim së bashku

Një festë apo edhe një largim gjatë fundjavës mund të jetë vetëm ajo që ju nevojitet për të lehtësuar stresin dhe të shijoni një kohë të relaksuar së bashku. Në fakt, disa prindër betohen se pushimi ishte çelësi për të mbetur shtatzënë. Disa kompani të udhëtimit madje specializohen në krijimin e pushimeve përfekte.

Hapi tetë: ringjallni romancën

Nëse nuk mund të përballoni një festë, ose nuk mund të gjeni kohë të lirë për pushime, provoni mënyra të tjera për të ringjallur romancën. Disa çifte fillojnë të mendojnë se ata janë duke bërë seks vetëm për të bërë fëmijë. Nëse kjo tingëllon e njohur, harro dritaret pjellore dhe përpiquni të rindezni atmosferën me partnerin tuaj.

Hapi nëntë: keni seks të rregullt por jo të regjimentuar

Siç e dimë të gjithë, seksi është gjëja më e rëndësishme. Megjithëse ndihmon të dini kur jeni duke bërë ovulacion, thjeshtë duke bërë seks çdo dy ditë deri në tri ditë do t’ju japë mundësi më të mirë të krijimit./GazetaShneta/