Banane dhe kanellë, sekretet për një gjumë të mirë gjatë natës pa pilula gjumi

2017-04-25 në ora 17:38

Edhe pse disa mund të zhvlersojnë rëndësinë e saj, gjumi është po aq thelbësorë për trupin tonë sa edhe vetë ushqimi apo uji. Sa herë që lodhemi në punën tonë, duket e natyrshme të kalosh disa orë gjumë. Kur ky model fillon të përsëritet, trupat tanë përgjigjen, dhe ata janë po aq të përulur sa ne.

Për të shmangur efektet e keqe të privimit të gjumit, provoni këtë banane dhe kanellë çaji, të cilat mund të shërbejnë si një kurë natyrale për gjumë, pa lënë asnjë nga efektet anësore shkruan Natural News, transmeton Gazeta Shneta.

Ka shumë arsye pse ne duhet gjithmonë të përpiqemi për të mbrojtur një rutinë të shëndetshme gjumi, disa prej të cilave përfshijnë përmirësim të të mësuarit dhe kujtesës, një metabolizëm të mirë, një ndjenjë të ndritshme dhe madje edhe sigurinë tonë gjatë ditës. Çaji i bananes dhe kanellës ndihmon sigurimin e gjumit të qetë gjatë natës duke larguar stresin e grumbulluar gjatë gjithë ditës.

shumë se 10 minuta. Krejt çka ju duhet është një banane organike, një tenxhere e vogël me ujë, një spërkatës me kanellë dhe, nëse dëshironi, hudhni disa stevia për ëmbëlsi. Në fillim, preni skajet e banane dhe vendosini në tenxhere. Pastaj vloni tenxheren me ujë dhe banane për rreth 10 minuta. Në fund, spërkatni kanellën. Për shkak se sheqeri konvencional, i përpunuar mund të rritë nivelin tuaj të sheqerit në gjak menjëherë para shtratit dhe të çojë në një natë të shqetësuar, stevia është një alternativë shumë më e preferueshme.

Rreth një orë para se të shkoni në gjumë, pini këtë çaj dhe relaksoni trupin tuaj. Ju do të vini re ndryshimin në mëngjes, kur të zgjoheni me një humor fantastik!/Gazeta Shneta/