Çaji i gjelbër mund të ndihmojë në rigjenerimin e flokëve, thotë studimi

2020-12-05 në ora 15:55

Humbja e flokëve zakonisht është një gjendje që njerëzit shqetësohen, mirëpo tashmë trajtimet e ndryshme ndihmojnë në rigjenerimin e tyre.

Një nga trajtimet natyrale është çaji i gjelbër, pasi sjell benefite të jashtëzakonshme te flokët e njeriut shkruan Express.co.uk, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Hulumtimet kanë treguar se EGCG mund të ngadalësojë efektet e hormoneve si testosterone dhe dihidrotesteroni për humbjen e flokëve.

EGCG është fenol natyral dhe antioksidant

Studimi, i cili përfshiu 10 pjesëmarrës të cilët kishin alopeci androgjenetike (humbje të flokëve që zakonisht prek burrat dhe gratë nga mosha 50 vjeçare) morën një shtesë të quajtur forti5 për 24 javë.

Fori5 përmban sasi të ekstraktit të cajit jeshil, melatonin, vitaminë D, omega-6.

Rezultatet treguan se 80% e pjesëmarrësve patën përmirësime të dukshme në rigjenerimin e flokëve./GazetaShneta/