Tre mënyra sesi të zvogëloni rreziqet nga kolesteroli i lartë

2020-12-05 në ora 16:58

Kolesteroli i lartë e bën çdoherë më të vështirë rrjedhën e gjakut dhe rrit mundësinë e formimit të një mpiksje gjaku.

Kolesteroli i lartë poashtu rrit rrezikun për pasoja fatale, andaj ulja e niveleve të larta të kolesterolit ndihmon në shëndetin tuaj shkruan Express.co.uk, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Më poshtë, mund t’i gjeni disa mënyra efikase për të zvogëluar rreziqet e kolesterolit:

-Një peshë normale;

-Aktivitete fizike: Kardiologia Sarah Samaan tregoi se aktivitetet fizike për të paktën dy orë e gjysmë në javë është e mjaftueshme për të rritur lipoproteina me densitet të lartë (HDL) dhe për të përmirësuar lipoproteina me dendësi të ulët (LDL).

Ushqimet me fibra: Ushqimet si mielli i tërshërës, mollët, kumbullat e thata dhe fasulet janë të shëndetëshme për personat me kolesterol të lartë./GazetaShneta/