CDC: Të pavaksinuarit 11 herë më shumë të ngjarë të humbasin betejën me COVID në krahasim me të vaksinuarit

2021-09-11 në ora 12:36

Studimet e reja amerikane të publikuara të premten tregojnë se vaksinat COVID-19 mbeten shumë efektive kundër shtrimeve në spital dhe vdekjes edhe pse varianti Delta ekstra-ngjitës përfshiu vendin.

Një studim gjurmoi mbi 600,000 raste të COVID-19 në 13 shtete nga muaji prill deri në mes të korrikut.

Ndërsa Delta u rrit në fillim të verës, ata që ishin të pavaksinuar kishin 4.5 herë më shumë gjasa të infektoheshin në krahasim me të vaksinuarit, mbi 10 herë më shumë të ngjarë të shtroheshin në spital dhe 11 herë më shumë të ngjarë të humbisnin betejën me COVID, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) përcjell Gazeta Shneta.

“Vaksinimi funksionon,” tha Dr. Rochelle Walensky, drejtoreshë e CDC-së, në një konferencë të Shtëpisë së Bardhë të premten. “Përfundimi është ky: Ne kemi mjetet shkencore që na duhen për të kthyer anën e kësaj pandemie.”

Por siç kanë treguar të dhënat e mëparshme, mbrojtja pas vaksinimit kundër infeksionit koronavirus po bie ca: Ishte në nivelin 91% në pranverë, por 78% në qershor dhe korrik, zbuloi studimi.

Infektimi i personave të vaksinuar plotësisht përbënin 14% të shtrimeve në spital dhe 16% të vdekjeve në qershor dhe korrik, rreth dyfishi i përqindjes sesa në fillim të vitit.

Një rritje në ato përqindje nuk është për t’u habitur: Askush nuk tha se vaksinat ishin perfekte dhe ekspertët e shëndetit kanë paralajmëruar se sa më shumë amerikanë të vaksinohen, ata natyrisht do të përbëjnë një pjesë të madhe të imunitetit mbrojtës.

Dr. Walensky tha të premten se mbi 90% e pacientëve të shtruar në spitalet amerikane me COVID-19 janë të pavaksinuar. /Gazeta Shneta/