Covid-19: Kalon mbi 100 milionë numri i të infektuarve në botë

2021-01-26 në ora 22:08

Më shumë se 100 milion njerëz në të gjithë botën janë infektuar nga Covid-19, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Sipas Johns Hopkins, kemi 100,032,461 raste të koronavirusit që janë regjistruar në të gjithë globin, shkruan CNN, përcjell Gazeta Shneta.

Vendet që raportuan rastet me gjendje më të rënduar me Covid-19 janë: Shtetet e Bashkuara, India, Brazili, Rusia dhe Mbretëria e Bashkuar.

Poashtu, Shtetet e Bashkuara përbëjnë një të katërtën e të gjitha rasteve globale, me mbi 25 milion raste të raportuara me koronavirus.

Vdekjet globale nga koronavirusi janë mbi dy milion, sipas Johns Hopkins që raporton të paktën 2,149,818 viktima. /Gazeta Shneta/