Sindroma e vezores policistike tek femrat, këto janë shenjat treguese për të shikuar

2021-01-26 në ora 23:03

Simptomat e sindromës së vezores policistike janë një pjesë e madhe e asaj që e bën këtë çrregullim konfuzion.

Jo vetëm që ato ndryshojnë nga gruaja në grua, por shumë simptoma, të tilla si lodhja, shtimi i peshës dhe periudhat e parregullta ose të dhimbshme imitojnë ato të shumë sëmundjeve të tjera shkruan VeryWellHealth, transmeton Gazeta Shneta.

Shumë nga shenjat dhe simptomat më të zakonshme të sindromës policisitke janë shkaktuar nga ç’ekuilibri i një hormone.

Në mënyrë tipike, gratë me këtë sindrom do të kenë nivele më të larta të hormoneve mashkullore të quajtura androgjene.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Insulina është gjithashtu një hormon që është treguar se është i ngritur në gratë me sindromin policistik dhe mund të kontribuojë në shtimin e peshës dhe rritjen e rrezikut për kushte metabolike.

Ndërsa shenjat dhe simptomat e sindromit policistik ndryshojnë në lloj dhe ashpërsi, këtu të listuara janë ato më të zakonshmet që përjetojnë gratë që kanë këtë gjendjen:

– Ciklet e parregullta menstruale ose të rënda.

– Fitimi i peshës.

– Problemet e akneve dhe lëkurës.

– Rritja e tepërt e flokëve. /Gazeta Shneta/