Depresioni pas lindjes, çdo gjë që duhet të dini

2018-06-03 në ora 13:29

Shtatzënia normale ka disa simptoma dhe shenja të depresionit. Për shembull, me ose, ka të ngjarë që të jeni të lodhur, të keni pak pagjumësi, të përjetoni ndryshime emocionale dhe të fitoni peshë.

Kjo do të thotë që shtatzënia juaj mund të maskojë çdo simptomë të depresionit. Për t’ju ndihmuar të njihni depresionin gjatë shtatzënisë, ia vlen të flisni me mjekun tuaj për ndonjë nga këto simptoma:

Qani shpesh; Probleme me gjumin jo për shkak të urinimit të shpeshtë; Lodhje ose energji të ulët; Ndryshimet në oreks; Humbje e kënaqësisë në atë që bëni; Rritje të ankthit, transmeton Gazeta Shneta.

Ekspertët mendojnë se rënia e njëjtë të estrogjenit dhe progesteronit pas lindjes së një fëmije mund të bëjë disa gra më të prekshme ndaj këtij depresioni./Gazeta Shneta/