Dhimbjet menstruale mund të zvogëlohen përmes kësaj mënyre

2017-07-21 në ora 14:21

Dhimbja e kokës, fryerja e barkut, nervozizmi, depresioni dhe lodhjet janë disa nga simptomat e pakëndshme të sindromit premenstural, të cilat prekin milion gra çdo muaj.

Por për fat të mirë, PMS – megjithëse gjerësisht besohet të jetë rezultat i ndryshimeve në nivelet e hormoneve gjatë ciklit menstrual të një gruaje – nuk është plotësisht përtej kontrollit të një gruaje.

Hulumtimet tregojnë se dieta dhe ushqimi luajnë një rol të rëndësishëm në ashpërsinë e simptomave PMS dhe shumë gra mund të lehtësojnë periodat e tyre mujore me siklet thjesht duke ndryshuar dietat e tyre ose duke marrë shtesa ushqyese, transmeton Gazeta Shneta.

Vajërat primar, vaji i lirit, livandos, majdanozit dhe poleni, janë mjete të vërtetuara natyrale që lehtësojnë simptomat e zakonshme.

Gjithashtu efektive është kongja bimore kineze, e cila është quajtur “dhurata natyrale e grave”, sipas Earl Mindell.

Përveç dietës së rregullt, shumë gra gjithashtu përfitojnë nga teknikat e relaksimit dhe meditimit. Denise Foley, autorja e “Enciklopedisë së Gruas”, sugjeron që gratë që kërkojnë t’iu lehtësohen simptomat përfshijnë meditimin, konsumimin e tetë deri në dhjetë gota ujë në baza ditore dhe ndërrimin e dietës, me shumë pak alkool dhe pa kafeinë./Gazeta Shneta/