Disa nga gjërat që mund të bëni me vajin e kokosit

2017-04-14 në ora 20:19

Vaj kokosit ka funksion anti-fungal, anti-bakteral, anti-viral, dhe anti-inflamator. Në paragrafet më poshtë, ne do të tentojmë të cekim disa nga efektet pozitive tek organizmi ynë.

Mbajtja e vajit të kokosit në gojë bën largimin e mikrobeve që i fitoni gjatë natës, si dhe i jep aromë të këndshme asaj, shkruan Natural News, transmeton Gazeta Shneta.

Mund ta përdorni si vaj për përgatitje të ushqimit. Përveç kësaj, mund të përdoret edhe në lëkurën tuaj si vaj masazhues.

Mund të përdoret edhe si zbutës flokësh për personat që kanë flokë të thatë, duke e lënë atë në kokë për disa orë. Gjithashtu mund të përdoret edhe si deodorant./Gazeta Shneta/