Duhej të transportohej me qese plastike, pasi lindi në javën e 23-të me vetëm 0.453 gramë

2018-01-17 në ora 08:06

Një nënë mirënjohëse po ndan fotot e shquara të djalit të saj, pasi ishte në njësinë neonatale për 81 ditë. Foshnja e vogël Markcus Cropper ka lindur parakohe vetëm kur ishte 23 javë, duke peshuar në 0.453 gram dhe gjatësi vetëm 19cm shkruan Fox News transmeton Gazeta Shneta.

Fotot e mahnitshme tregojnë se foshnja ishte aq e vogël sa duhej të transportohej në inkubator në një qese plastike, e cila ishte madhësia e një rasti me me një laps.

Tani pesë muajsh, nëna e tij e çliruar Christina Hahn poston një fotografi të Markcusit të vogël, që peshon 12 kilogramë. “Ishte aq e frikshme duke lindur dhe pastaj duke i pyetur ”a është i vdekur?”.

”Ai ishte kaq i vogël”, tha nëna 27-vjeçare nga Chincoteague Island, Virginia, siç raportohet nga shërbimi i lajmeve SWNS. “Në shumë pika ne të dy mendonim se do ta humbnim dhe ai do të dilte – por ishte një mrekulli”.

Kur i shpërtheu uji Christinas, mjekët në spitalin e saj lokal në Chincoteague thanë se nuk mund ta pranonin atë derisa ajo t’i mbushte 24 javë. Për fat të mirë, një qendër e veçantë neonatale dy orë larg ishte në gjendje të merrte nënën. Markku u lind dhe u kujdesën për të në Spitalin e Fëmijëve të Mbretërve në Norfolk.

Për fat të mirë, Markcus është i shëndetshëm përveç një problemi potencial dëgjimi në veshin e djathtë. Nëna krenare tha: “Markku është i mahnitshëm, unë jam aq krenare për të, ai është një luftëtar i vogël”. / Gazeta Shneta