Dy recetat natyrale për eliminimin e shenjave në lëkurë

2017-07-09 në ora 09:39

Shenjat e tendosjes së lëkurës apo ndryshe të njohura si stretch marks, formohen atëherë kur lëkura tendoset për shkak të depozimit të yndyrës nën lëkurë dhe thatësirës së tepërt mbi lëkurë. Thatësira dhe presioni këpusin fibrat kolagjene duke shkaktuar ndarje të lëkurës. Këto mund të shfaqen zakonisht në stomak, ije, kofshë, në pjesën e lartë të krahëve apo edhe në pjesën e gjinjëve.

Disa nga arsyet më të shpeshta të shfaqjës së këtyre shenjave, janë shtimi në peshë, shtatëzania, celuliti, puberteti, dhe humbja e përnjëhershme e peshës. Faktorët gjenetik janë ndër parashikuesit më të fortë të shenjave të tendosjes së lëkurës.

Në qoftë se po i përjetoni këto shenja gjatë jetës suaj, Gazeta Shneta iu sjellë mënyrat natyrale për t’i eleminuar ato:

Butteri i barkut
Kjo kremë është e kombinuar nga vajra hidratuese dhe nutriciente, të bëra specifikisht për trajtimin e ‘stretch marks’. Për ta përgatitur ate, iu duhet:
Vaj kokosi – 1 filxhan
Vaj shea butter – 2 lugë gjelle
Vaj i Vitaminës E – në kapsula.

Pasi t’i bëni bashkë dy vajrat e para në listë, përzijini me kapsulat e vitaminës E në të njejtën pjatë. Vëreni pjatën në mikrovalë për 2 minuta që vajrat të shkrihen dhe kombinohen me njëra-tjetrën, dhe pastaj lëreni të ftohen dhe të bëhen substancë homogjene. Vendoseni përbërjen ne nje kuti dhe përdoreni vetëm në pjesët ku keni shenja.
Këtë kremë duhet ta lini të qëndroj 20-30 minuta, dhe ta përsërisni 2 herë në ditë.

Aloe Vera dhe Vaji i Ricinit
Shpërndajeni një shtresë të gjelit të Aloe Verës në pjesën ku keni shenjat, dhe lëreni të qëndroj 5 deri në 10 minuta aty.
Pastrojeni me fasoletë gjelin, dhe shpërndajeni vajin e ricinit. Pastaj, mbulojeni me një pambuk të hollë lëkurën e lyer me këtë vaj. Pasi ta mbuloni vendosni vatën për ngrohje mbi të, dhe mbajeni për 20 minuta.
Këtë proces përsëriteni një herë në ditë, dhe rezultatin do ta shihna brenda 2 javësh. /Gazeta Shneta/