E dhimbshme: Lind fëmija me dy koka (FOTO)

2017-05-02 në ora 20:17

Mjekët indianë informuan për një vajzë të vogël që ka lindur me një kokë të lidhur me stomakun e saj.

Ata arritën të hiqnin shtojcën e binjakëve të saj parazit në një operacion të komplikuar katër orësh në Spitalin e Jaipur-it shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Paraziti po ushqehej nga furnizimi me gjak, duke e privuar atë nga ushqyesit jetikë të nevojshëm për zhvillimin e saj të shëndetshëm, thanë kirurgët.

Përveç lindjes me një kokë shtesë, vajza nuk kishte veshë dhe sy për shkak të zhvillimit pjesërisht, foshnja gjithashtu kishte një dorë të tretë.

Rastet e binjakeve parazitare janë të rralla dhe besohet se përbëjnë vetëm një për një milion lindje të gjalla, sipas literaturës mjekësore.

Dr Vijiyeta Garg, një gjinekologe që kujdesej për gruan, siguroi familjen se si nëna dhe fëmija mund të shpëtonin.

Sidoqoftë, burri i saj 24-vjeçar, i cili punon si fermer, këmbënguli që jeta e saj ishte një përparësi dhe fëmija duhet të vinte në vendin e dytë./Gazeta Shneta/